Обрізка дерев влітку – особливості літнього укорочення + Відео | Сад і город

.


Передмова

Райський сад на картинках глянцевих журналів може бути вирощеним і на вашій ділянці. Для цього потрібно всього лише навчитися правильно доглядати за деревами і підрізати їх. У цій статті поділимося особливостями обрізки дерев в літній період часу.

Зміст

 • Обрізка дерев влітку – достоїнства і недоліки
 • Пінцировка влітку – корегуюча обрізка плодових дерев
 • Пасинкування і нахил гілок – корисні прийоми
 • Обрізка без зайвих травм
 • Плодові дерева – обрізка яблунь, персиків і абрикосів
 • 1 Обрізка дерев влітку – достоїнства і недоліки

  Дерева найчастіше обрізають навесні і восени. Але можна робити це влітку? Тут думки садових експертів розділилися. Деякі кажуть, що можна і потрібно і вважають літній період чи не найкращим для обрізки дерев. Інші впевнені, що річна процедура скорочення і проріджування годиться хіба як додаткова до весняної обрізки.

  Прихильники обрізки дерев влітку стверджують, що при видаленні приростів у цей період абсолютно не сповільнюється зростання дерев. Навпаки, дерева демонструють бурхливе зростання нових пагонів. Спостереження окремих садівників показують, що якщо провести обрізку під час наливу плодів, якість плодів сильно покращується. Обрізані в червні трирічні і старше дерева вже до серпня практично повністю відрощують приріст.

  Винятком можуть бути тільки молоді дерева до трьох років. Вони більш вимогливі. Щоб пагони були могутніше, до початку росту необхідно видалити частину гілок. Це дасть весь сік рештою гілок. Але зелені пагони молодих дерев обрізати не варто, в такому випадку частина соку вже була витрачена на початок росту гілок. Тому сильними залишилися пагони не будуть.

  Позитивним у літній процедурі обрізання гілок є те, що виділяється сік в районі зрізу покриває рану гілки плівкою. Це сприяє швидкому загоєнню і захист від шкідників. Така плівка – справжнісінький природний вар.

  2 Пінцировка влітку – корегуюча обрізка плодових дерев

  Для поліпшення якості плодів, підвищення плодоносності дерев, прискорення формування крон дуже ефективна пінцировка, або як ще називають цю операцію, прищіпка. У цьому випадку на потрібних пагонах, які ми плануємо залишити для подальшого зростання, обрізається верхня частина. Втеча пускає бічні гілки, стає більш щільним і міцним.

  Пинцировку краще проводити, коли пагони досягли двадцяти сантиметрів. Процедуру можна розділити на слабке і сильне втручання. Слабкою називають пинцировку, коли видаляють верхівку втечі з парою нерозвинених листя. При цьому інтенсивність росту пагона сповільнюється на п’ятнадцять днів і за рахунок цього відбувається перерозподіл поживних речовин. Слабкі пагони стають сильнішими. Всі відразу прищипувати верхівки пагонів не варто. Решту пагонів, які не пройшли пинцировку, зможуть потягнути на себе більше живильного соку. Це зменшить кількість нових паростків.

  При сильній пинцировке (видаляється до половини втечі) бічні гілки краще харчуються. Нижче зрізу бруньки пробуджуються швидше і найкращим способом розвиваються. Прищіпка сприяє суттєвому підвищенню плодючості дерев, порівняно з однією лише обрізанням у весняно-осінній період.

  3 Пасинкування і нахил гілок – корисні прийоми

  Літня обрізка плодових дерев все ж не повинна бути такою інтенсивною, як у випадку з весняною. Мова йде, насамперед, про роботу з молодими гілками. Так, широко використовується такий прийом, як пасинкування, тобто выломка в самому початку росту зелених пагонів. Цей прийом схожий на проріджування, тільки відрізняється ранніми термінами проведення.

  Щоб уникнути загущення крони можна обрізати або видаляти зайві, непотрібні для дерева пагони на початку їх розвитку. Для цієї операції немає конкретних термінів – чим раніше ви видаліть непотрібні пагони, тим менше сил вони заберуть. До того ж, раннє видалення гілок менш травматично для самого дерева. Пасинкування слід проводити весь час – пагони будуть виростати в найнесподіваніших місцях.

  Особливо проріджування необхідно в центральній частині крони – так ви збільшите доступ повітря до всіх гілок і поліпшите освітлення нижніх ярусів.

  Крім видалення і укорочення гілок, починаючому садівникові слід освоїти і такий прийом, як нахил гілок. Поки вони молоді і не одеревіли, зробити це буде зовсім легко – пагони можна нахилити з допомогою мотузочок і кілочків, вбитих в землю, або за допомогою розпірок. Головне, щоб у підсумку гілки були як можна більш горизонтальному положенні відносно землі. Як показує практика, це підвищує врожайність, істотно збільшує міцність гілок і робить простим збір дозрілих фруктів.

  4 Обрізка без зайвих травм

  Рекомендуємо товсті гілки плодових дерев спилювати за наступною технологією. Починати спилювати товсту гілку необхідно з нижньої частини, шляхом надпила до середини гілки. Потім відпиляєте з верхньої сторони гілки і продовжуйте пиляти до кінця. Завдяки цим способом ви зможете уникнути надлому і зриву кори. Останнє дуже травматично для будь-якого дерева.

  Обрізання плодових дерев можна розділити на слабку, середню й сильну. Слабка обрізка найкраще підходить молодим деревам. Укорочення відбувається на одну четверту частину нової гілки. Це прискорює плодоношення. Завдяки такому втручанню крона буде формуватися красивою, навесні від укорочених гілочок почнуть інтенсивно зростати нові, свіжі пагони.

  Середня обрізка також збільшує врожайність, але, на відміну від слабкої обрізки, цей спосіб застосовується до дерев п’яти-семирічного віку. Вкорочують одну третину частини гілки. Для скорочення розгалуження, посилення росту, потовщення підстав гілок, застосовують сильний спосіб обрізки. У цьому випадку вкорочують одну другу частину гілки.

  5 Плодові дерева – обрізка яблунь, персиків і абрикосів

  Яблуні, абрикоси і персики дуже часто зустрічаються в наших садах, а тому простіше всього буде пояснити особливості обрізки на прикладі цих плодових дерев. Почнемо з яблуні – на етапі придбання однорічного саджанця здійснюється обрізка верхівки. Необхідно залишити на однорічному дереві близько шести нирок, приблизно на півметровій висоті від землі. Завдяки цьому нирки сформують на наступний рік бічні пагони.

  Залиште близько п’яти добре розвинених скелетних гілок на дворічної яблуні. Звертайте увагу на кут відходу цих гілок від стовбура. В ідеалі повинно бути п’ятдесят-шістдесят градусів – про те, як отримати потрібний кут, ми писали вище. Якщо верхні гілки нахиляються під вагою плодів і затінюють нижні пагони, то укоротіть гілки верхнього ярусу, щоб нижні краще розвивалися. Все-таки з нижнього ярусу куди зручніше збирати урожай.

  Груша дуже сильно схожа за темпами зростання і формою крони на яблуню. Тому рекомендації, дані по яблуні, підходять і для груші. Абрикоси і персики відрізняються дуже сильним зростанням – для великого врожаю слід проводити сильну обрізку крони. Укорочуючи вершину дерева, регулюйте його висоту. В ідеалі більшу частину врожаю ви повинні збирати з землі, максимум – з драбини. Чим вище буде крона, тим складніше збирати фрукти та доглядати за садом. Після обрізки в усіх випадках не виробляєте підгодівлю, це може дати швидкий ріст нових пагонів.