Обрізка яблунь – як і коли краще виконувати догляд? + Відео | Сад і город

.


Передмова

Ви почули, що у сусіда планується восени обрізка яблунь, і задумалися про своє ставлення до саду? Не хвилюйтеся, ви турботливий, але всього лише недостатньо інформоване господар. Зараз ми усунемо це непорозуміння.

Зміст

 • Підрізка як дбайливий догляд за яблунями
 • Так чи потрібна обрізка яблунь?
 • Обрізаємо круглий рік або який сезон віддати перевагу?
 • Особливості обрізки – як не допустити помилки?
 • 1 Підрізування як дбайливий догляд за яблунями

  Вважається, що такий споконвічно російська фрукт, як яблуко, вельми невибагливий, а дерево зовсім не вимагає догляду. Можливо, це так, але лише в порівнянні з більш екзотичними породами на нашій ділянці. Сама ж по собі ця культура потребує догляду, тоді плоди будуть більше, соковитіше і, як не дивно, частіше. Хоча вважається, що дерево плодоносить раз у два роки, але це не завжди так. Збіги з таким графіком трапляються, тільки якщо погода або комахи вносять свої корективи. Догляд за яблунями ж складається з декількох заходів, ми зараз розглянемо, чи варто їх обрізати, і коли це потрібно робити.

  Ви можете часто чути, що допустима обрізка яблунь взимку. Хоча більшість і не довіряє такому раді, але це дійсно можливо, правда, є істотний ризик нашкодити, тому слід дуже уважно підбирати час для операції. Але зате в разі успішного вибору умов вам багаторазово буде зручніше здійснити підрізування, адже немає листя, які приховують справжню картину формованої крони. Також обрізка яблунь взимку виключає зараження оголених місць грибком.

  Обов’язковою умовою є сухе морозне повітря (не нижче -5 °С), який виключить обмороження кори гілок.

  Більшість садівників схиляються все ж до більш класичного часу обрізки яблунь – восени або навесні, тому відео докладних інструкцій у величезній кількості можна знайти на форумах і сайтах. Прихильників кожного з сезонів приблизно порівну, досить і тих, хто воліє проводити цей захід двічі на рік. Але не тільки сезон важливий у плануванні обрізки, визначимо інші умови і мету цієї операції.

  2 Так потрібна обрізка яблунь?

  Отже, цілей, які переслідують садівники через обрізку яблунь, багато. Це, безумовно, непогано допомагає сформувати крону потрібної вам форми, щоб було зручніше збирати врожай або просто гармонійно доповнити дизайн ділянки. Впливає на це і на висоту дерева, особливо, якщо ви починаєте обрізку яблунь вже в перші роки її зростання. До того ж це допоможе зміцнити молоді пагони, заклавши тим самим здоров’я дерева на все життя.

  Якщо завданням стоїть обрізка старих яблунь, наприклад, ділянку вам дістався від колишніх господарів з абсолютно недоглянутих садом, то переслідуються інші цілі. Так ви можете прорідити крону і забезпечити більший доступ сонячного світла до решти гілок, щоб збільшити якість і кількість плодів. Безумовно, для старого дерева важливо оновлення, бо бляклі” гілки не здатні дати здоровий і багатий урожай. І, звичайно ж, осіння обрізка готує яблуні на зиму, щоб навесні вони активно формували якісні квітконоси, а потім і плоди.

  3 Обрізаємо круглий рік або який сезон віддати перевагу?

  Якщо здійснюється посадка яблунь навесні, щоб сокорух сприяло приживлюваності, то обрізку можна проводити кожен сезон. Зимовий захід ми вже обговорили, для нього дуже важлива температура. Влітку користі від цього буде небагато, хіба що вам вкрай необхідно збільшити доступ сонячної енергії до зростаючим плодом. А ось весна і осінь – самі відповідні відрізки часу, але теж не завжди.

  Отже, подібний догляд за яблунями навесні повинен здійснюватися ще до руху соку. Визначити такий час досить просто – ще не повинно бути навіть натяку на нирки. В це час ви можете виявити старі, хворі і отмерзшие гілки, вони підлягають видаленню. Восени важливо дочекатися опадання листя і прибрати з дерева сухі та тріснуті суки. Але не варто робити обрізання, якщо пройшли перші заморозки.

  4 Особливості обрізки – як не допустити помилки?

  Обмовимо базові принципи обрізки. Першими видаляються ті суки, які вже не представляють навіть найменший інтерес для садівника, це сухі і поламані. Далі переглядаємо дерево і шукаємо місця щільною заселеності, з дуже близькорозташованих гілочок залишаємо самі міцні. Далі 100% екзекуції підлягають прямі як струна сучки, що ростуть під гострим кутом. Всі зрізи промазуємо фарбою або садовим варом, а отримані відходи спалюємо або виносимо на розташовану далеко звалище.

  Скажемо декілька слів і про деякі особливості. Якщо ви проводите зачистку яблуні в перший рік її життя, то не захоплюйтеся, тут підходить так звана слабка ступінь обрізки. Завдання її лише у формуванні крони, тому восени обрізаються молоді гілочки на¼, щоб навесні вони почали гілкуватися. Тут садівники також не радять поспішати з промазуванням зрізу, бажано почекати близько доби, а ось до старих гілках це не відноситься.

  Коли дерево перевалить за 5-річний рубіж, можна проводити середню зачистку. Тут дорослі міцні гілки коротшають на 1/3. А якщо ваше доросле дерево сильно густе, то підійде сильна обрізка. Тоді доведеться вибірково прибирати до половини гілки. Якщо ви видаляєте нежиттєздатні старі сучки, то не рубайте до самої основи, залиште невеликий пеньок і запиліть його в бік гілки, з якою він колись ріс.

  Особливості обрізки має колоновидна яблуня. З-за її незвичайної форми дерева багато хто думає, що ця стадія догляду їй зовсім не потрібно, але це не так. Якщо пустити розгалуження на самоплив, то з часом ваша “колона” перетвориться в щось, що нагадує піраміду, так і з-за густоти урожай буде вже не таким рясним. Тому обрізка колоновидна яблунь зажадає від вас кожен молодий пагін залишати тільки з 2-3 бруньками.

  Також потрібно приділяти особливу увагу верхівці. Там щороку визрівати нирка, за рахунок такого процесу дерево буде поступово рости у висоту. Якщо на верхівці утворилося кілька пагонів, та ще і з нирками, то вибирайте один самий потужний, інші прибирайте. Можна залишити і більше, тоді з часом у вас буде яблучний стовп з мініатюрною кроною, але вона також буде вимагати подальшого догляду.