Оливковий кивсяк – домашній улюбленець або злісний ворог | Господарство

.

Хоча назва цього досить екзотичного членистоногого цілком приємно звучить для російського вуха, батьківщиною його походження є Африка, і досить великий розмір цього червоподібного істоти тільки підкреслює його тропічне походження.

Існує багато різновидів кивсяков. Серед найбільш поширених: кивсяк гігантський африканський, кивсяк жовтий і т. д.

Зовнішній виглядДоросла особина

Самим ємким опис кивсяка може стати проста фраза: смугасте тіло і нескінченна кількість ніг.

Своїм кільчастим тулубом кивсяк нагадує величезного дощового черв’яка, у якого під панцирної бронею розташовується величезна кількість ніжок.

Загальна кількість кінцівок досі точно не визначено, так як воно різниться у різних видів, а часом навіть і особин одного виду. Адже в тих випадках, коли інші хітинові при зростанні всього лише збільшуються в розмірах, кивсяк не упускає можливості додати собі пару нових ніг і черговий сегмент до довгого тулуба.

Отже, тіло дорослої особини складається з великої голови з яскраво вираженими вусиками, гнучкого рівного тіла, зібраного з тридцяти і більше сегментів, і панцира – так званого тельсона.

Довжиною доросла особина може досягати від двох до тридцяти сантиметрів. Розмір в першу чергу залежить від віку і, звичайно ж, харчування створення цього цікавого.

Також на тілі можна помітити спеціальні трахейні пучки, через які кивсяки дихають. Вони розташовані на кожному сегменті тіла.

Забарвлення оливкової кивсяка сіро-зелений з чітким розмежуванням країв сегментів панцира, виражених більш темним кольором.

Личинка

Личинка кивсяка вилуплюється з яйця і на перших порах представляє з себе пофарбоване в білий колір м’яке (панцир ще не сформувався) подібність дорослої особини. Але вже з перших днів життя личинка починає проходити через цілий цикл линьок, нарощуючи в процесі сегменти панциру, швидко знаходячи дорослий вигляд.

Засоби захисту

Кивсяк практично не піддається нападу хижаків, крім, мабуть, дрібних кліщів, які живуть на ньому. Справа в тому, що природа подарувала цим многоножкам відмінний захисний механізм: при нападі виділяється їдкий пекучий сік з різким запахом.

Крім цього, подібно броненосцю, кивсяк може згортатися в кільце, ховаючи ніжні ніжки і підставляючи ворогам міцний хітиновий панцир.

І зрозуміло, він майстер маскування, полюбляє проводити під землею більшу частину свого життя.

Шкідник для сільського господарства

Хоча останнім часом кивсяк набирає все більшу популярність як домашній вихованець, якого люблять за незвичайний зовнішній вигляд і невибагливість, сільські жителі цю багатоніжку недолюблюють.

Улюбленою їжею кивсяка є сирий картопля та інші овочі, що знаходяться в землі.

Велика кількість шкідників збирається на корінцях і паростках, які багатоніжки вигризають зсередини. Уражені овочі можна дізнатися з плям коричневого або чорного кольору. Рослини припиняють розвиватися і незабаром гинуть. Найбільшої шкоди кивсяки наносять в холодну і вологу весну, а якщо одночасно з кивсяками на городі заведуться ще й мокриці, весь урожай приречений на знищення.

Якщо ви помітили, що у вас оселилися ці неждані гості, то негайно починайте боротьбу з кивсяками.