Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город

.

Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город 1
Передмова

Перші зачатки землеробства пішли від випадково виросли в рихлому грунті злаків, а сьогодні оранка землі вважається дуже важливим процесом у сільському господарстві, і давайте розберемося, для чого вона виконується, і так необхідна.

Зміст

 • Для чого орати землю?
 • Типи використовуються плугів
 • Способи оранки земельного наділу
 • Обробка землі без огортання орного шару
 • 1 Для чого орати землю?

  Для засівання поля зерновими або насінням різних овочевих культур, або для посадки картоплі, необхідно підготувати так зване “насіннєве ложе”, тобто шар добре розпушування грунту. Але, відповідно до вимог сучасної агрономії, мало просто подрібнити родючий ґрунт, необхідно змішати кілька шарів на достатню для засівання глибину. Причому так, щоб не утворилася тверда плужна підошва нижче пухкого підорного горизонту, яка стане перешкоджати всмоктуванню дощових вод.

  Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город 2

  Саме для переміщення та перекидання різних пластів грунту, а також розбивання великих грудок використовуються різні типи плугів, передбачають різноманітні способи оранки. Вибір того чи іншого методу обробки землі залежить від того, які бур’яни, хвороби чи шкідники можуть долати ріллю (по ситуації вибирається варіант обороту пласта), яка глибина розпушування необхідна. Зокрема, деякі способи служать для захисту ґрунту від вітрової ерозії, снігозатримання, нагромадження талих вод.

  Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город 3

  2 Типи використовуються плугів

  У великих фермерських господарствах, а також на озброєнні підприємств, що займаються сільськогосподарською діяльністю, є багато різного навісного устаткування, і серед іншого, як правило, кілька видів плугів. Розрізняються вони в першу чергу по конструкції: лемішні, ротаційні, дискові, а також комбіновані і чизельные (які не мають відвалів і призначені для оранки без обороту пластів землі).

  Що стосується решти, то лемішні плуги є найбільш широко використовуються c давніх часів, і мають в основі леміш, у ротаційних робочим органом є обертовий барабан з лопатями або лопатками. Назва дискового плуга говорить сама за себе, так само як і комбінованого ротаційно-лемешного. Кожне вищеперелічене землеробське знаряддя для оборотної оранки землі буває різних моделей, які діляться на напівнавісні, навісні та причіпні за типом з’єднання.

  Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город 4

  За призначенням плуги розбиті на більшу кількість видів: культурний лемешной, полувинтовой і гвинтовий (простий і з углоснимом), вирізної, плуги з почвоуглубителем і для ромбічної оранки. Все перераховане обладнання має в основі леміш, форма якого залежить від необхідного способу огортання орного шару грунту, а також додаткові пристосування під різні види оранки.

  Так, наприклад, звичайний культурний лемешный корпус плуга являє собою класичний тип, в конструкції якого тільки стійка, відвал і нижній леміш. Полувинтовой доповнено польовий дошкою, розташованої позаду робочої поверхні лемеша, а також подовжувальним пером в задній частині відвалу. Гвинтовий плуг забезпечений дисковим ножем, це знаряддя розташоване перед лемешным корпусом і призначене для попереднього розсікання грунту.

  Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город 5

  Гвинтовий з углоснимом доповнено зазначеним у назві плуга пристроєм, розташованим у верхній частині відвалу, долотом на передній кромці лемеші встановленим над ним вертикальним ножем типу “акулячий плавник”. Плуг для ромбічної оранки грунту має в передній частині відвалу вертикальний леміш. Також знаряддя для оранки нерідко доповнюється почвоуглубителем на окремій стійці, в нижній частині якої на кронштейні горизонтально прироблена конусоподібна разрыхлительная лапа.

  Вирізної плуг забезпечений двома лемешами, нижнім та верхнім, між ними встановлений щиток, як продовження відвалу, передня кромка якого служить для розсікання грунту. Самі лемішні ножі мають кілька форм. Найбільш поширеною вважається трапециідальна, також досить широко використовуються долотоподібний тип, зубчастий і леміш, з висувним долотом.

  3 Способи оранки земельного наділу

  Мабуть, найбільш простим і найпоширенішим способом обробки грунту за допомогою плуга є оранка цілини з повним оборотом зрізаного шару землі, для чого використовується гвинтове лемешное знаряддя. Застосовується цей тип підготовки поля під посівні роботи для того, щоб повністю ліквідувати бур’янисту рослинність на ділянці, яка після перевертання пласта виявляється на дні борозни під шаром грунту.

  Коріння, звернені вгору, вже не можуть відкачувати вологу з грунту і забезпечувати стебло необхідними для росту речовинами, внаслідок чого бур’ян гине, з часом перетворюючись на гумус. Даний метод можливий тільки за умови, що ширина шару в 2 рази більше товщини. Дуже схожий за технологією спосіб оранки з взметом пласта, для його реалізації необхідно те ж саме гвинтове знаряддя, однак результат буде лише у разі, якщо ширина пласта менше товщини. Виконується даний тип обігу ґрунту для одержання найбільшої площі землі, відкритому для сонця і вітру.

  Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город 6

  Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город 7

  Однак при великому рівні задерніння грунту частину рослинного покриву залишається майже на поверхні, між утвореними з перевернутих пластів гребенями. Та й порожнечі, що залишилися внизу, порушують режим руху вологи і повітря в ґрунті. Щоб уникнути перерахованих недоліків розглянутого методу оранки, лемешное знаряддя забезпечується углоснимом, який зрізає тригранну частина пласта і скидає в борозну.

  Культурна оранка землі виконується плугом з відповідною назвою, поверхню відвалу якого має яскраво виражений цилиндроидальный вигин, причому попереду обов’язково встановлюється предплужник. Застосовується даний спосіб обробки грунту на старопахотних полях, де переворачиваемый горизонт не ділиться пластами, а розсипається невеликими фракціями. Предплужник вирізає в землі невелику призму, яка разом з пластом перевертається відвалом плуга і падає на дно борозни, після чого зверху її засинає раскрошившийся пласт. Таким чином, дернина повністю ізолюється в товщі грунту і поступово утворює шар гумусу.

  Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город 8

  Подібним чином виконується і двоярусна оранка, для якої необхідно, щоб ширина предплужника була рівною зоні захоплення основного плуга. Тоді допоміжне знаряддя буде зрізати невеликий шар грунту, а йде слідом леміш переверне більш низький горизонт. У підсумку дернина все також опиниться у глибині ґрунту, збільшуючи плодоносний шар, а зрізаний плугом пласт, розсипавшись на грудки, утворює зверху рівну пухку поверхню. Даний спосіб дуже зручний на ділянках, відведених під посадку буряків або бавовни.

  Дуже часто весняна оранка твердого грунту виконується в кілька проходів, і в такому випадку трактор доводиться вести по смузі вже розпушування грунту. Щоб підвищити ефективність формування борозен, використовують спеціальні плуги з двома лемешами, горизонтальним і вертикальним. Таке знаряддя утворює пласти, які в своєму поперечному зрізі нагадують за формою ромб, і забезпечує широку борозну, достатню для проходу правого заднього колеса трактора. Власне, так спосіб обробки грунту і називається – ромбічна оранка.

  Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город 9

  Особливу увагу слід приділяти дерново-підзолистих грунтів, родючий горизонт на яких дуже тонкий.

  Використовуються наступні види оранки, щоб уникнути виснаження ґрунту і для збільшення товщини окультуреного шару плугом з вырезным корпусом, а також звичайним лемешем, але з почвоуглубителем. Перший спосіб дозволяє спушувати підзолистий шар, не піднімаючи його з глибини борозни, а лише частково змішуючи з дерниною, що поступово збільшує товщину родючого горизонту. Застосування почвоуглубителя взагалі виключає змішування шарів і виконується для розпушування підзолистого грунту, в якому після обробки починаються грунтоутворювальні процеси, що призводять до його окультурення.

  4 Обробка землі без огортання орного шару

  Сьогодні з’являється все більше противників повного обороту родючого шару ґрунту, оскільки оранка – це завжди порушення природних процесів в грунті. Зокрема, у великих кількостях гинуть мікроорганізми, які сприяють почвообразованию без участі людини. Щоб уникнути вторгнення в біосферу окультуреного горизонту грунту, все частіше при обробці сільськогосподарських наділів переходять до землеробства без оранки.

  Даний спосіб обробітку полів передбачає тільки розпушування на потрібну глибину без освіти і огортання шарів грунту. У традиційної оранки користуються лемешами з відвалами, які вивертають досить великі шари ґрунту, до повного або часткового обороту, і при цьому закладають дернину на дно борозни. Далі необхідно боронування для подрібнення землі, яка із-за випадання опадів значно осідає і ущільнюється. Обробка землі, виконувана без оранки, навпаки, робить грунт більш пухким, що забезпечує кращий доступ вологи без порушення екосистеми ґрунту.

  Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город 10

  Знаряддя, яке придатне для подібної роботи – чизельний плуг з лемешами без відвалів. Після нього в обов’язковому порядку виконується прохід дисковими лущильниками. Слід брати до уваги, що безвідвальна оранка застосовна далеко не скрізь, зокрема, не бажано обробіток полів лущильниками використовувати на землях, схильних до вітрової ерозії через руйнування стерні.

  Інший варіант обробки ґрунту без обороту пластів – з допомогою плоскорізів. Таке знаряддя здійснює глибоке розпушування, що дає позитивний результат, як на чорноземної землі, так і в степових регіонах з високою вітровою ерозією грунту, де дуже важливо зберегти в цілісності стерню. Плоскорізи лише злегка зачіпають верхній шар землі, зберігаючи, таким чином, рослинні залишки, які оберігають грунт від вивітрювання, а також утримує в ній вологу. Завдяки такому підходу, стійкість грунту до ерозії з часом підвищується, а родючий шар стає товщі.

  Оранка землі – яке знаряддя знадобитися і можливо землеробство без оранки + Відео | Сад і город 11

  І, нарешті, не зайве згадати метод нульової обробки або, інакше, No-Till, тобто грунт не тільки не піддається оранці, але і взагалі не рихлити. Точніше, здійснюється одноразова попередня обробка культиваторами для вирівнювання поверхні ділянки. Далі поле покриває мульча, приміром, подрібнена до певного розміру солома або подрібнені кукурудзяні стебла. Товстий шар такого покриття перешкоджає росту бур’янів, які не отримують сонячного світла і гинуть.

  Висадка культур на такому полі здійснюється з допомогою спеціальних сівалок, які занурюють зерна на певну глибину. Недоліком даного методу є необхідність великої кількості гербіцидів.

  Ваш коментар буде першим

  Залишити коментар

  Ваш email не буде показано.