Озимий часник – особливості вибору кращого сорту + Відео | Сад і город

.


Передмова

Озимий часник відрізняється надзвичайно великими головками і зубчиками. А якщо ще й сорт підібрати хороший урожай здивує навіть досвідчених городників. У цій статті ми розповімо про кращі сорти озимого часнику для різних регіонів Україні, в тому числі для Підмосков’я, і докладно опишемо, який догляд потрібен цій культурі.

Зміст

 • Який краще садити часник на зиму?
 • Озимий часник – на чому зупинити вибір?
 • Цікаві факти – як і звідки часник потрапив до нас?
 • 1 Який краще садити часник на зиму?

  Сорти озимого часнику фахівці виділяють дві групи – стрелкующийся часник і нестрілуючий. Щоправда, поділ цей досить умовний, адже в північних регіонах стрелкующиеся сорти нерідко перестають випускати стрілки з суцвіттями, а в південній частині країни – навпаки. Проти природи селекціонерам йти складно – велика частина озимих сортів зі стрілками.

  Багато городники використовують це якість – в залежності від обраного сорту одна рослина може дати до сотні насіння, які багато хто називає “бульбочками”. Висіявши їх під зиму, вже в наступному сезоні можна зібрати велику кількість однозубок, а ті, у свою чергу, через рік, дадуть гарний урожай великих часникових цибулин. Достатньо всього кілька стрілок, щоб отримати достатня кількість посадкового матеріалу.

  З стрелкующихся городники часто віддають перевагу таким сортам, як Крупнозубковый Кисельова, Грибовський 80, Ювілейний, Дунганскій місцевий, а також Отрадненський і Парус. Озимі сорти часнику без стрілок помітно відрізняються від попереднього варіанту – у цибулині хоч і багато зубков, але вони виростають дрібні і при цьому різних розмірів (дивіться фото). Такі зубчики розташовуються як би по спіралі і трохи “налазять” один на одного. Серед нестрелкующихся користуються попитом такі сорти озимого часнику, як Лікар, Даниловський місцевий Широколистий 220 і Новосибірськ.

  В наш час в магазинах можна побачити не тільки вітчизняний, але і завезений з інших країн урожай. При покупці це слід враховувати, адже багато закордонні аграрії в умовах складного клімату додають для отримання хорошого урожаю ґрунт велику кількість підживлень. Часникові головки мають особливість накопичувати дуже шкідливі для організму людини важкі метали, а тому краще всього вживати в їжу овочі, в яких ви впевнені, тобто садити і вирощувати культуру самостійно.

  Стебла цієї рослини можуть досягати у висоту близько одного метра, а ось коріння зазвичай розташовуються на рівні 30-40 сантиметрів. Цікаво, що коли сама цибулина вже досягає повного дозрівання, коріння відмирають, а потім з’являються на зиму нові. Також важливо знати, що у стрелкующегося рослини можуть розвиватися одночасно і стерильні квіточки, які без насіння, і ті самі “бульбочки”. Розмножувати озимий часник можна і “бульбочками”, і зубками, а нестрелкующиеся сорту – тільки зубками.

  Озимий часник краще садити тільки в тих регіонах, де він точно не вимерзне, а ось яровий, який називають весняним, краще висаджувати в районах, де тепле літо, щоб культура вчасно встигла визріти.

  Саме сорти зі стрілками більше пристосовані до посадки в якості озимих, а нестрелкующиеся більше підходять до яровим. Сам по собі і ярий і озимий часник досить вимогливий до наявності вологи, але при цьому не любить сильного перезволоження. Втім, і занадто висушена сонцем грунт йому не підійде. Коріння у цибулин починають відростати вже за 1-2 градусів тепла, а листя – при 3-4.

  2 Озимий часник – на чому зупинити вибір?

  Якщо ви вирішили садити ярий сорт, то його цибулини, напевно, долежать після збору врожаю аж до наступної осені. А от зимові сорти зберігати набагато складніше. Правда, вони більш урожайні – при гарному догляді і поливі головки можуть бути розміром з кулак! Садити такий часник слід для вживання в першу чергу, а також для застосування в консервациях.

  На сьогоднішній день знайти селекційні сорти досить складно. В основному купують у Україні сорт Брянський місцевий, славиться великими часниковими цибулинами, Брейтовский яровий. У Підмосков’ї часто віддають перевагу часнику сорту Підмосковний – він середньостиглий і при цьому стійкий до різних хвороб. Насправді ця культура досить погано пристосовується до зміни умов виростання.

  Тому не бажано садити той озимий часник, який був вирощений в далеких краях, навіть якщо на фото він просто красень. Краще купувати сорту, звичні до місцевого клімату. Купуючи посадковий матеріал, зверніть увагу на зимостійкість озимого часнику і на скоростиглість ярих сортів. Надійний вибір для Підмосков’я – однойменний сорт, у якого цибулини досягають ваги до 60 г, часник має 5-7 зубков. Сорт може дати врожай до 1,9 кілограма на метр квадратний.

  3 Цікаві факти – як і звідки часник потрапив до нас?

  Сам по собі часник досі можна знайти в дикорослому вигляді. Історики стверджують, що вперше цю культуру почали вирощувати в Середній Азії. Саме звідти свого часу часник був доставлений в Єгипет, а потім у Стародавню Грецію і Рим. З тих пір його стали садити і вирощувати в різних країнах і використовувати в приготуванні різних страв, про що свідчать старовинні рецепти, що збереглися до наших днів.

  Навіть у тибетських монастирях знали, що таке озимий часник. Японські, індійські і китайські лікарі його рекомендували, як ліки. Нині його частіше використовують як пряність, хоча в народній медицині досі часник використовується як ефективний засіб від багатьох хвороб. Не даремно говорили – озимий часник може вилікувати всі хвороби, а старості сказати почекай. Про магічну силу часнику, як засобу, що дає силу і хоробрість, написано багато трактатів, деякі народи навіть сприймали його, як ефективний амулет від чаклунства, злих духів, вампірів – будь нечистої сили.

  Раніше озимий часник в селах називали ще зміїної травою і чесаным цибулею. Починаючи з дев’ятого століття, цю культуру почали садити в наших краях. У той час основною територією для успішного вирощування часнику стали землі Воронезької, Орловської, Тамбовської та Бєлгородської областей. Додамо, що це рослина, особливо якщо мова йде про молодого часнику, дуже багате вітамінами і мікроелементами. Аскорбінова кислота, сірка, алюміній, мідь, йод, магній, ефірна олія – це далеко не повний перелік речовин, які можна знайти в зубчиках.