Парування і злучка кроликів: правила кролівництва, вік, вибір кролиці | Господарство

.

Парування кролів є обов’язковим процесом, необхідним для їх розведення. Лише за правильної і якісної злучки можна гарантовано отримати здоровий приплід. Але важливо знати деякі моменти, які впливають на розведення тварин. У цій статті докладно все розписано.

Як розмножують кроликів?

Якщо фермер вирішив розводити кроликів, займатися їх спарюванням і окролу, слід знати методи розведення цих пухнастих звірів. Виділяється всього три способи:

  • Розведення в домашніх умовах в природному середовищі. Для результативного запліднення необхідно помістити самця і самку в одну клітку на два дні і спостерігати за ними, щоб відбувся природний процес. Не завжди все може вийти з першого разу, навіть якщо вичікувати більш довгий період часу. Тому деякі фермери підсаджують одразу кілька самок і одного самця.
  • Розведення кролів з участю людини. Цей метод практично нічим не відрізняється від описаного вище, тільки в цьому випадку слід притримувати самку, щоб самець зміг покрити її.
  • Розведення на великих фермах. Цей метод застосовується у випадку, коли розводять безліч кроликів. Тому, для максимальної впевненості в результаті запліднення самок проводять штучним методом. Зрозуміло, і такий спосіб не назвеш простим, оскільки для того, щоб втілити задумане в реальність, потрібно знати декілька нюансів. Перш за все, необхідно зібрати сперму кроликів, причому тільки мастистых особин, після цього помістити сперму всередину кролиці, використовуючи шприц.

Визначення статі

Перед тим як приступити до в’язки кроликів, слід визначити їхню стать. Це не так просто, як може здатися на перший погляд. Тим більше таке заняття здасться важким для людини, яка стикається з цим вперше.

Для визначення підлоги необхідно покласти кролика на спинку, опустити хвіст, і натиснути пальцями з обох боків близько статевого органу кролика. У особини жіночої статі геніталії мають вигляд петельки або капюшона з прорізом (статевою щілиною). У самців статевий орган сформований у вигляді трубочки з круглим отвором посередині.

Парування і злучка кроликів: правила кролівництва, вік, вибір кролиці | Господарство 1

Укладіть кролика на спинку

Парування і злучка кроликів: правила кролівництва, вік, вибір кролиці | Господарство 2

Натисніть з двох боків, щоб вивести геніталії

Парування і злучка кроликів: правила кролівництва, вік, вибір кролиці | Господарство 3

Геніталії самки мають вигляд петлі

Парування і злучка кроликів: правила кролівництва, вік, вибір кролиці | Господарство 4

Статева щілина самки кроля

Парування і злучка кроликів: правила кролівництва, вік, вибір кролиці | Господарство 5

Зовнішній статевий орган самця кролика має вигляд трубочки

Парування і злучка кроликів: правила кролівництва, вік, вибір кролиці | Господарство 6

Статевий орган кролика

Парування і злучка кроликів: правила кролівництва, вік, вибір кролиці | Господарство 7

Підготовка до в’язки тварин

Насамперед, тварин слід підготувати, щоб у кінцевому підсумку отримати здорове і життєздатне потомство. Для початку необхідно переглянути раціон харчування случаемых кроликів. У меню повинні бути присутніми вітаміни і білки. Крім цього, слід привести в порядок клітини, де живуть кролики – умови повинні бути сприятливими (простора клітка, багато світла, повинно бути тепло). Далі кролицю підсаджують в клітку самця.

Правильний вибір кролиці

Вибирати кролицю для злучки не так вже й складно. Для початку оціните вік тварини: самка не повинна бути молодше 6 місяців, оскільки в більш молодому віці вона не зможе нормально виносити потомство. Зрозуміло, що найбільш оптимальним варіантом будуть молоді особини, які вже народжували кроленят, після чого сумлінно їх вигодовували. В такому разі вже по закінченню 45 днів після попереднього окролу самку знову можна злучати.

Трапляється так, що кролиця поїдає своїх кроленят. Якщо таке сталося, не потрібно цю самку злучати знову.

Не менш важливим критерієм вибору злучки молодий кролиці є її вагу. Самка повинна бути в міру угодованої, але не страждати від ожиріння. Якщо тварина худе, слід почати його відгодовувати. Кролиця обов’язково повинна знаходитися в стадії полювання, адже без цього в’язка не вийде. Якщо був підібраний певний день місяця для спарювання, самку слід на деякий час відселити від родичів.

Як зрозуміти, що пора спаровувати кроликів?

Для відтворення потомства слід дочекатися повного статевого дозрівання кроликів. Вік дозрівання у кожної породи трохи відрізняється. Далі потрібно почекати ще пару місяців, щоб організм зміцнів. Виходить, що в середньому перша злучка проводитися з 5-6 місяців. Це самий оптимальний вік.

Якщо кролик починає активно мітити територію, це свідчить про те, що самець готовий до злучки. Вимоги, що пред’являються до самцям:

  • активність;
  • здоровий зовнішній вигляд і достатній вагу.

Якщо кролик линяє, краще відкласти на цей період парування, оскільки в стані линьки у тварини послаблюється імунітет, що може негативно позначитися на якості посліду.

Що стосується жінок, то в неї має виникнути бажання спаровуватися. Зрозуміти це просто: поведінка самки стає неспокійним, часто вона пересувається по клітці, може вищипувати у себе пух для благоустрою майбутнього гнізда. До того ж петля самки набухає і набуває яскраво-рожевий колір. А якщо погладити кролицю по спинці, то вона ляже й почне витягуватися. Статевий потяг у самочок виникає регулярно (кожні 7-9 днів).

Можна спаровувати кроликів і без полювання у самки, але результативність такої злучки буде невисокою, так як на дозрівання яйцеклітин організму кролиці потрібно близько 5 днів. Тому рекомендується все ж регулярно перевіряти полювання самки перед злучкою. А в самому процесі спарювання потрібно притримати кролицю, щоб її задня частина була піднята, а хвіст не заважав проникненню в неї статевого органу самця.

Парування і злучка кроликів: правила кролівництва, вік, вибір кролиці | Господарство 8

Самка вважається покритою, коли самець після пари хвилин швидких рухів різко зупиняється в певній позі або ж зістрибує з самки, видаючи похрапывающие звуки. Повторити парування можна через 5-7 днів. Зручність в тому, що не потрібно чекати слушного дня для злучки.

Якщо у людей вагітність може виникнути тільки в певні дні, то у кроликів овуляція відбувається спонтанно відразу після статевого акту. Природою закладено, щоб кролики плодилися регулярно. До речі, тічки (менструацій) у кролиць не буває.

Якщо самка при повторній злучки відмовляється приймати самця, то швидше за все вона вже вагітна. Необхідно акуратно обмацати її низ живота. У вагітної самки на 13-15 день після успішного парування будуть прощупуватися дві паралельні нитки м’яких кульок розміром з вишню. Кролицю відбирають окремо і більше не влаштовують, щоб не викликати викидень.

Парування і злучка кроликів: правила кролівництва, вік, вибір кролиці | Господарство 9

До якого віку можна злучати кролиць?

Для максимально правильного визначення віку для злучки, слід брати до уваги той факт, що живуть кролики недовго, близько 9-10 років, і вже з 5 року життя відсоток вдалих случек падає, тому спарювання рекомендується не проводити. Крім цього, в похилому віці відбувається різке зниження обсягу молока у кролиць після народження потомства, тому самка не може його самостійно вигодувати.

У кроликів процес старіння та згасання материнських інстинктів є індивідуальною особливістю. Часто відбувається так, що за всім академічним параметрами самець або самка підлягають вибракуванню, але при цьому вони досі призводять численне і здорове потомство. Але як свідчить статистика, незалежно від того, в якому віці відбулася перша злучка, тварина може привести на світ сильних кроленят протягом перших 2-3 років життя.

Парування кролів

Незважаючи на те, що існує вираз «паруватися, як кролики», ці тварини досить вибагливі у виборі статевого партнера. Саме тому в умовах утримання ферми з великою кількістю кроликів, людині доводиться брати участь в ході природного процесу.

Можна брати самця та декількох самок. Але найчастіше відсаджують пару, при цьому контролюють весь процес і, якщо необхідно, утримують самку, щоб вона не крутилася. Спарювання є досить швидким процесом, що тривають не більше 2 хвилин. Самцеві можна підносити на покриття (парування) по кілька самок за день з періодичністю приблизно в 4 години (це необхідно для відновлення якості сперми).

За добу не рекомендується покривати більше 4 самок. Після кожної парування самку повертають назад в клітку.

На час парування кролів слід позбавитися від всього вмісту, що є в клітці, залишивши тільки поїлку з водою. Не варто залишати тварин наодинці, оскільки не виключена ймовірність бійки. Часто бувалі самки не беруть саме молодих самців. Фахівці вважають, що їхній запах не такий різкий і бажаний для самочок, як запах зрілих самців.

Коли злучати кроликів після приводу потомства?

Слід знати, скільки повинно пройти часу після окролу. Зрозуміло, що корисно витримати певну паузу, оскільки організму самки потрібен час для відновлення після пологів. В середньому, не можна злучати кролицю близько 45 днів після окролу. На цей час слід поселити самку з малюками в окрему клітку.

Також важливо ізолювати вагітних самок від самців. Це необхідно для того, щоб уникнути спарювання самці з кролицею в положенні, оскільки це може нашкодити приплоду, приміром, кроленята можуть народитися мертвими. До того ж у кролиць матка має таку будову, що вона може завагітніти знову, вже носячи кроленят в утробі. Другий приплід у такому випадку буде слабенький.

Вагітність (вагітність) самки тривати близько місяця. Через кілька днів після окролу самка може почати вести себе неспокійно, відмовляючись від кроленят. Тоді проводять “холосту” злучку. Для цього беруть самця і по черзі (без пауз) злучають його з кількома кролицями. Відразу ж після останньої злучки підносять народила нещодавно кролицю. Сперматозоїди такого самця будуть неактивними, отже вагітність у неї не настане, а полювання у кролиці пройде і вона повернеться до кроленят.

Але майте на увазі, в даному випадку перша самка, яку підсадили до самця, виявиться вагітної!

Що таке інбридинг?

Інбридинг є спорідненим спарюванням двох кроликів. У більшості випадків це робити небажано, оскільки в результаті потомство може народитися хворим і слабким. Але це стосується саме близькоспорідненого інбридингу. Також існує дальнеродственный інбридинг, який навіть бажано проводити, щоб отримати більш міцну породу кроликів.

Не завжди інбридинг продуманий, дуже часто він стає причиною недоробки людини, якщо спадковий облік поголів’я і графіки злучки велися неправильно. Для виправлення помилки важливо ввести в кролячу сім’ю нових особин, бажано самців, оскільки з їх допомогою вдасться вирівняти родову лінію тварин і отримати здорове потомство.

Парування і злучка кроликів: правила кролівництва, вік, вибір кролиці | Господарство 10

Злучка кроликів в зимовий період

Зрозуміло, спаровувати кроликів можна протягом усього року. Але злучка тварин в зимовий період вимагає особливої уваги. Багато фермерів турбуються про те, що низька температура може стати проблемою для результативної злучки. Для цього вибираються ранкові години для злучки, щоб сонце досить прогрело приміщення, де міститися кролики.

Процес парування кролів в зимовий період проводиться так само, як і в інші пори року. До того ж є деякі породи кроликів, які можуть продовжувати парування навіть у тому випадку, якщо повністю відсутня джерело тепла. Зрозуміло, таких умов не слід допускати: домашні ферми повинні мати температуру не нижче 12 градусів.

Остерігатися варто хіба що протягів, оскільки вони є найстрашнішими ворогами, з-за яких кролики хворіють. Протяги можуть стати причиною неякісної злучки. У зимовий період цей процес вимагає підвищеного комфорту в утриманні тварин.

Після того, як кролиця призведе кроленят в холодний період, потрібно їх максимально обігрівати. Якщо в крольчатнике відсутня батарея або обігрівач, рекомендується забрати потомство в будинок, щоб малюки зміцніли і набралися сил.

Як визначити, чи вдалим було парування?

Для самостійного визначення результативності спарювання потрібно через 2 тижні після парування обережно промацати черевце зайця: якщо вдалося намацати пальцями невеликі кульки, то це говорить про те, що в плодових мішках розвиваються майбутні кролики. Але проводити процес перевірки слід обережно і ніжно, щоб не нашкодити дітям.

Чому злучки бувають невдалими?

Іноді трапляється так, що незважаючи на вжиті зусилля кролиця так і не завагітніла. Насамперед не варто засмучуватися, оскільки можна через кілька днів провести повторну злучку кроликів. Але для того щоб отримати більшу результативність слід змінити самця, оскільки він може бути занадто молодим для спарювання.

В такому випадку найчастіше невдала злучка буває із-за того, що у внутрішні органи самки потрапляє не вся сперма самця. Але і з цією проблемою можна впоратися: необхідно правильно утримувати кролицю, щоб кролику вдалося без заминки закінчити процес запліднення.

Знаючи, як і в якому віці злучати кроликів, вдасться навчитися правильно їх спарювати, щоб самка давала гарне, здорове потомство. Тільки при правильному підході до процесу і створення комфортних умов для самки і самця, можна буде розводити як декоративних, так і фермерських кроликів.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.