Перша допомога при ударі струмом: як зробити правильно | Опалення

.

Статистичні дані говорять про те, що з 140 тис. нещасних випадків, пов’язаних з ураженням електричним струмом, тільки один має летальний результат. Решту постраждалих рятує вчасно надана допомога. Щоб перша допомога при ударі струмом дала позитивний результат, її треба правильно надати.

Перша допомога при ударі струмом: як зробити правильно | Опалення 1

Зміст

 • 1 Наслідки впливу струму на тіло людини
 • 2 Надання допомоги при короткочасному ураженні струмом
 • 3 Надання невідкладної допомоги при ударі струмом
  • 3.1 Звільнення від предмета, що знаходиться під напругою
  • 3.2 Надання першої допомоги

Наслідки дії струму на тіло людини

Організм людини влаштований так, що може проводити електричний струм. Стоїть на землі, торкаючись до электропроводу, стає провідником між ним і землею. Якщо за провід взятися двома руками, то струм увійде через одну долоню, пройде по всьому тілу і вийде з долоні іншої руки.

Результатом проходження струму через тіло стає ураження м’яких тканин. Видиме ураження тіла виражено опіками, і не тільки в тому місці, де входив струм, але і там, де він виходив. Тобто, долоні обох рук отримають опіки.

Об’єктом невидимого поразки стають людські м’язи. Якщо людина коротко доторкнувся до электропроводу і встиг його кинути, в м’язах з’явитися відчуття короткочасної болю схожою на удар. Тривалий дотик до що знаходиться під напругою предмету призведе до судорожному скорочення м’язів і паралічу. Це завадить людині самостійно звільнитися від джерела ураження, так як зведені судомою долоні неможливо розтиснути, щоб кинути, наприклад, оголений провід.

Голосові зв’язки теж потрапляють під поразку. Виникли спазми не дають кричати, що виключає можливість потерпілому вчасно покликати на допомогу.

Тривала дія струму призводить до втрати свідомості. Результатом не надану вчасно допомоги стане гіпоксія, виражена повною зупинкою серцебиття.

Перша допомога при ударі струмом: як зробити правильно | Опалення 2

Надання допомоги при короткочасному ураженні струмом

Короткочасний вплив електричним струмом може пройти без наслідків навіть не залишивши слідів опіку. Але відсутність видимих уражень не означає, що сам організм людини функціонує без збоїв. За таким постраждалим необхідно деякий час поспостерігати. Якщо результат спостереження показав такі симптоми, треба негайно звернутися за допомогою до лікаря:

 • розлад або короткочасна втрата свідомості;
 • порушення нормального функціонування органів почуттів, наприклад, важко ковтати або дихати.

Іноді результатом ураження можуть бути тільки видимі опіки тіла. Така ситуація також вимагає негайного звернення в медпункт.

Надання невідкладної допомоги при ударі струмом

Людина, що отримав удар від тривалого впливу струму, потребує більш серйозної допомоги. Але перш ніж вона буде надана, людину треба звільнити від напруги.

Перша допомога при ударі струмом: як зробити правильно | Опалення 3

Звільнення від предмета, що знаходиться під напругою

Судорожне стискання м’язів часто буває від ураження струмом низької напруги. Взявши оголений провід у руки, долоні міцно його стискають, як ніби прилипають. Самостійно не завжди можна звільнитися, тому надання першої допомоги починається з знеструмлення предмета, що знаходиться під напругою:

 • Побачивши людину, яка потрапила під напругу, першим ділом треба швидко оглядітися по сторонах для виявлення наявності рубильників або інших вимикаючих пристроїв і знеструмити електричну лінію. Якщо потерпілий знаходиться на висоті, потрібно запобігти його падінню. Після знеструмлення лінії людини відразу спускають на землю, де і буде надана перша медична допомога;
 • Стороння людина не може знати розташування рубильників на об’єкті. Якщо швидкий їх пошук не дав результатів, звільнити потерпілого від напруги можна розривом електричної мережі. Треба знайти токоподводящий провід і перерубати його сокирою, узятим з пожежного щита. При виявленні декількох проводів, їх треба перерубати окремо на деякій відстані один від одного, щоб не утворилося замикання. Використовуючи сокиру, треба звернути увагу на його рукоятку. Вона повинна бути дерев’яною, інакше людина, що рятує потерпілого теж буде уражений струмом;
 • Звільнити потерпілого від напруги можна відтягнув його убік. Брати за тіло не можна. Відтягнути можна, взявши його однією рукою за сухий одяг. Якщо при огляді одяг здається вологою, необхідно знайти будь-діелектричний предмет і пристосувати його для звільнення потерпілого. Це може бути суха дерев’яна дошка, гумовий шланг, мотузка або інший відповідний предмет. Нарешті, сухий довгою палицею можна спробувати відкинути провід від потерпілого;
 • Через тіло людини струм може проходити в землю, особливо якщо грунт сирої. Ізолювати потерпілого допоможе сухий дерев’яний предмет, покладений під ноги.

Перша допомога при ударі струмом: як зробити правильно | Опалення 4

Надати першу допомогу треба швидко, так як навіть 220 вольт можуть стати смертельними для потерпілого. Людина, що надає допомогу, повинен убезпечити себе від ураження струмом. Захистити себе можна гумовим взуттям та рукавичками. В крайньому випадку, кинути під ноги на землю гумові килимки.

Надання першої допомоги

Після звільнення потерпілого треба перевірити його пульс і дихання. Присутність дихання в несвідомому стані говорить про те, що людину треба укласти набік і викликати швидку допомогу. Відсутність пульсу, дихання і сильно розширені зіниці свідчать про настання клінічної смерті. Поки приїде медична служба треба надати невідкладну допомогу не пізніше 5 хвилин після настання смерті. За цей час центральна нервова система ще не гине, а продовжує функціонувати. Невідкладна допомога складається з масажу серця і штучного дихання.

Роблять штучне дихання в такому порядку:

 • Потерпілого кладуть на спину, звільняють від тісного одягу і укладають під лопатки валик.
 • Ротову порожнину очищають від сторонніх предметів і блювотних мас.
 • Надає допомогу людина однією рукою бере під шию потерпілого, а інший притискає чоло. Це допомагає підняти підборіддя і відкрити рот.
 • Притулившись до рота потерпілого, який рятує людей різким видихом наповнює його грудну клітку повітрям. Під час видиху, ніс потерпілого треба закрити пальцями руки, що притримує лоб.
 • Коли груди підніметься від нагнетенного повітря, голову потерпілого повертають убік, щоб стався видих.
 • Перша допомога при ударі струмом: як зробити правильно | Опалення 5

  За одну хвилину роблять до дванадцяти вдуваний кожні п’ять секунд. Якщо електричним ударом сильно стиснуло щелепу, штучне дихання роблять з рота в ніс. Повернення свідомості та природного кольору шкірного покриву свідчить про позитивні результати наданої допомоги.

  При ураженні електричним струмом, допомогу у вигляді закритого масажу серця знадобиться для відновлення кровообігу.

  Перша допомога при ударі струмом: як зробити правильно | Опалення 6

  Рятувальні дії виконують у наступній черговості:

 • Під час штучного дихання потерпілому роблять два різких вдування повітря в рот.
 • Надає допомогу людина схрещені долоні кладе на нижню частину грудної клітки потерпілого і різкими натисканнями зміщує грудну клітку приблизно на 4 див.
 • Одне натискання грудей повинно тривати не більше 0,5 секунди. Аналогічне час витримують між кожним натисканням, при цьому з грудей потерпілого руки не прибирають.
 • Співвідношення вдування-масаж залежить від кількості осіб, які надають допомогу. Одна людина робить два вдування і п’ятнадцять натискань. Двом рятувальникам властиво робити на одне вдування п’ять натискань.
 • Припиняють масаж після відновлення роботи серця, на що вкаже добре прощупується пульс. Штучне дихання продовжують робити до тих пір, поки не нормалізується дихання.
 • Надана вчасно перша допомога при ударі струмом врятує життя потерпілому. До приїзду швидкої допомоги людині треба дати знеболюючий засіб і надати спокій.

  Ваш коментар буде першим

  Залишити коментар

  Ваш email не буде показано.