Стеклянница: опис, розмноження, заходи морьбы | Господарство

.

Стеклянница, або Sesiidae, відноситься до сімейства лускокрилих. Метелики цього сімейства є представниками численного підряду хоботковых. Виділення цих комах в сімейство стеклянниц належить французькому энтомологу Жан-Батисту де Буадювалю, який у 1828 році вивчив цих метеликів.

На сьогодні у світі представлено 152 роду Sesiidae Boisduval. Це майже 1 384 видів, з яких на території Європи мешкають 115 видів, а європейську частину Україні населяють 50 видів або 8 пологів. Ще 8 видів поширені в Чуваської республіці.

Особливе значення для сільськогосподарської галузі має вивчення:

  • скляниці яблуневої, або Synanthedon myopaeformis;
  • скляниці смородинной, або Synanthedon tipuliformis;
  • скляниці малинной, або Pennisetia hylaeiformis.

Опис комахиЛичинка

Зміст

  • 1 Опис комахи
  • 2 Доросла особина
  • 3 Наноситься шкоди
  • 4 Заходи і засоби боротьби

Одиночна кладка яєць — відмітна особливість стеклянниц. Яйця шкідника мають правильну овальну форму і світло-коричневе забарвлення, на поверхні – сеткообразный малюнок. Такий малюнок легко проглядається за допомогою звичайного збільшувального скла. В залежності від температурних показників і вологості весь цикл розвитку яйця займає від 10 до 20 днів.

Личинка скляниці являє собою типову гусеницю метелика. Довжина тіла становить 20-25 мм. Головний відділ личинки глибокого коричневого кольору. Тіло має парні ноги. Безпосередньо після народження з’явилася гусениця проникає в самий центр гілки рослини. Вона проробляє вузькі ходи і переміщується з тонких гілок в більш товсті.

Погодні умови можуть розтягнути життєвий цикл на два роки. Харчуючись серцевиною гілок, гусениці II і III віку йдуть на зимівлю, після якої триває процес харчування. Деякі гусениці в травні готують отвори для вильоту і заляльковуються. Інша частина гусениць спускаються до основи гілки і вдруге зимують. Заляльковування відбувається на початку літа і співпадає з цвітінням плодово-ягідних рослин. Лялечка повністю розвивається через 3-4 тижні. Так на світ виходить нова доросла особина.

Доросла особина

Скляниці відрізняються відсутністю на крилах лусочок. Це властивість робить крильця цього садового шкідника прозорими, і скляниці виглядають як «роздягнені» метелики.

Зовнішній вигляд невеликої метелики-скляниці з прозорими крилами дуже схожий зі звичайною осою.

Скляниці навіть швидкістю польоту дуже нагадують ос. Така мімікрія дуже допомагає стеклянницам відлякувати численних хижаків і робить можливим політ в денний час. Корисна мімікрія поширюється тільки на зовнішні дані, а внутрішня будова не зачіпає абсолютно. Жилкування крил у стеклянниц характерне для метеликів. Ці дрібні або середньої величини метелика мають розмах крил близько 1-5 див. Тулуб у скляниці помітне і товсте, а довгі ноги мають великі шпори.

Наноситься шкоди

Яблунева стеклянница, або Synanthedon myopaeformis, є небезпечним шкідником, вражаючим всі зерняткові і кісточкові культури. Вона обирає в якості місця проживання простір між деревною корою й самою деревиною. Гусениці прогризають там дуже довгі і звивисті ходи. Смородинная стеклянница, або Synanthedon tipuliformis, завдає шкоди смородини і аґрусу, вгризаючись в саму серцевину гілки.

На початковому етапі, в перший рік пошкодження, зовнішній вигляд гілок не сильно змінюється. Поширення шкідника видають листки і плоди, які раптово починають дрібніти. Процес в’янення і засихання пошкоджених гілок звичайний на заключному етапі цвітіння, а також в момент формування ягід. Цей період припадає на фазу активного живлення гусениць старших віків. Виділятися на тлі здорових пагонів такі гілки будуть в момент розпускання листя наступної весни.

Заходи і засоби боротьби

Боротися з стеклянницами надзвичайно важко. Це пов’язано з тим, що більшу частину свого життя вони проводять всередині гілок.

Для профілактики дуже важливо купувати посадковий матеріал у перевірених продавців. Придбані кущі потрібно ретельно оглядати. Таким чином можна запобігти поява рослин з зимуючими гусеницями скляниці.

Старіння кущів сприяє збільшенню чисельності цього шкідника. Найзручнішими періодами для боротьби зі стеклянницами вважаються періоди льоту метеликів і яйцекладки.

Ефективним методом боротьби є обприскування кущів з використанням сучасних хімічних препаратів. Для обробки рослин безпосередньо після цвітіння добре підходять 0,1 %-й розчин «Фуфанона», «Кемифоса», «Іскра-М» або 2,5 %-й розчин «Кинмикса». Саме на цей час припадає основний років шкідника. На один кущ слід витрачати 1,3 л приготованого складу.

Стабільну ефективність показує застосування біологічних препаратів. Широко використовується «Лепідоцид» у концентрації 30 гр на 10 л води і «Бітоксибацилін» з розрахунку 100 г на 10 л води. Популярним засобом став «Фітоверм» у розведенні 2 мл/л. Витрачання робочого розчину становить 1,3 л на один кущ, а сама обробка повинна припадати на період вилуплення личинок.

Не слід нехтувати правилами формування кущів.

Ще у фазі сплячих нирок слід обрізати уражені гілки. Зрізи обов’язково необхідно обробити за допомогою садового вару, а віддалені гілки потрібно негайно спалити. В період цвітіння рекомендується регулярно проводити огляд кущів і вирізати пошкоджені гілки. Для відлову скляниці, що вражає смородину і агрус, можна використовувати ємкості, які наповнюють розведеним у воді варенням.