Твердопаливні котли білоруського виробництва: TIS, Ратон, Мозырьсельмаш | Утеплення

.

Зміст:

  • Провідні білоруські виробники
  • Твердопаливні котли РАТОН і «Мозырьсельмаш»
  • Висновок

Сучасний ринок опалювальної техніки насичений виробами різних виробників, часом дуже важко зробити серед них вибір джерела тепла для обігріву свого будинку. Серед колишніх країн СНД певний інтерес викликають білоруські котли, оскільки мають ряд цікавих особливостей.

Провідні білоруські виробники

Серед білоруських виробників, що пропонують котли на твердих видах палива, можна виділити кілька найбільш відомих:

  • Белкомин (продаються під брендом TIS);
  • «Мінський электрозавод» (продаються під брендом Ратон);
  • ВАТ «Мозырьсельмаш».

Не можна сказати, що твердопаливні котли білоруського виробництва мають якісь оригінальні або революційні технічні рішення, але в дечому вони виграють у своїх «побратимів» по СНД. Розглянемо конструкцію агрегату на прикладі одного із самих популярних брендів – TIS. На малюнку зображена схема теплогенератора TIS UNI в розрізі:

Пристрій котла TIS

1 – корпус агрегату; 2 – камера згоряння; 3 – газоходи; 4 – патрубок димоходу; 5 – колосникова решітка; 6 – опори для ґрат; 7 – зольна камера; 8 – дверці для завантаження палива; 9 – дверцята зольника; 10 – дверцята отвору для обслуговування; 11 – вихід нагрітого теплоносія; 12 – вхід теплоносія з обратки; 13 – зливальний патрубок; 14 – посадочне місце датчика температури; 15 – вентилятор; 16 – контролер; 17 – дверцята для очищення колосників.

Як можна зрозуміти зі схеми, білоруські твердопаливні котли TIS – це класичні встановлення прямого горіння з двома повноцінними ходами димових газів по жаровым трубах, оточеним водяною сорочкою.

Вентилятор тут застосовується в якості нагнітача, що подає повітря в топку через вертикальні повітряні канали. Його продуктивністю управляє контролер, який орієнтується на показання датчика температури, вбудованого в верхню зону водяної сорочки.

Теплогенератори TIS забезпечують виробництво тепла в діапазоні потужностей від 20 до 90 кВт, спалюючи деревину, вугілля та торф. Виробник декларує показник ефективності не нижче 82% при максимальній робочій температурі теплоносія 85 С.

Матеріал, з якого виготовляється топка агрегату і жаротрубний теплообмінник – сталь. Кілька насторожує заявлена виробником величина критичного тиску теплоносія – 2.5 Бар. При цьому група безпеки з запобіжним клапаном у комплект постачання не входить, її необхідно купувати і встановлювати додатково.

Виробник вказує, що тривалість горіння від одного завантаження палива залежить від величини камери згоряння, погодних умов та інших менш значних факторів. Такий підхід викликає довіру, оскільки не кожен торговий представник заводу – виробника вказує дані про виріб, що відображають реальну картину. В даному випадку інструкція з експлуатації теплогенератора так і свідчить про те, що працюючий котел не слід залишати без нагляду на тривалий час.

На практиці класичні агрегати, в яких паливо не згорає зверху вниз, в силу своєї конструкції спалюють одну закладку дров за 4-6 годин, тому білоруські котли тривалого горіння – це міф, вона настільки ж довго, як і у теплогенераторів інших виробників.

 

Оскільки Білорусь знаходиться у зоні помірного і холодного клімату, конструктори, розуміючи всі нюанси, розробляють опалювальні установки з збільшеною топкою, відповідно, в неї поміщається більше дров і тривалість горіння може досягати 8 годин з одного завантаження. Але разом з тим виробництво стає металлоемким, а вироби – габаритними і важкими. Це неминуча розплата за тривалість роботи.

Під цим же брендом пропонуються і твердопаливні опалювальні котли TIS PELLET з лінійкою потужностей від 20 до 99 кВт і ККД 90%. Пальниковий пристрій – ретортного типу, камера згоряння і жаротрубний теплообмінник виготовлені зі сталі. Дані опалювачі практично не відрізняються від аналогічних продуктів з інших країн. Варто лише зазначити, що теплогенератори TIS PELLET зроблені добротно, хоча зовні не відрізняються якимось оригінальним дизайном.

TIS PELLET Твердопаливні котли РАТОН і «Мозырьсельмаш»

Випускаються Мінським Электрозаводом котли на твердому паливі заслуговують особливої уваги, так як виробник заявляє, що цікавлять покупців показники роботи своїх апаратів. Вони пропонуються трьох видів:

  • автоматизована модель КІС – ТВА, призначена для спалювання пелет і вугілля;
  • модель КС – Т використовує для своєї роботи вугілля;
  • модель КІС – ТВ забезпечує виробництво тепла при спалюванні дров будь-якої вологості.

Агрегати КОС – ТВА пропонуються з номінальною тепловою потужністю 25 кВт і ККД не менше 84% при роботі на вугіллі. Відмітна особливість теплогенератора – можливість спалювати в автоматичному режимі як вугілля, так і пелети. Умова тільки одне: розміри гранул повинні знаходитися в діапазоні 5-20 мм. Максимальна температура теплоносія – 100 ºС, робочий тиск 1.5 Бар.

Тут спостерігається незрозуміле невідповідність заявленої величини робочого тиску, всього 1.5 Бар матеріалу, з якого виконаний корпус установки. За даними виробника, товщина металу стінок корпусу складає 6 мм, що достатньо для роботи при тиску 4-5 Бар. Напрошується висновок, що при покупці котла необхідна обов’язкова консультація з офіційним представником фірми.

Котел на пелетах Ратон

Ратон КС – Т – це білоруські котли на твердому паливі потужністю 12.5 кВт, що використовують вугілля – антрацит марки АТ. При цьому виробник заявляє ККД в розмірі 77%, а робочий тиск – 1 Бар. Тобто, ці невеликі теплогенератори призначені для обігріву невеликих приватних будинків або дач. Тривалість горіння з одного завантаження вугілля становить 8 годин, що при розмірах агрегату 435 х 698 х 840 цілком прийнятний показник.

Особливість, якою володіють білоруські дров’яні котли Ратон КОС – ТБ полягає в тому, що в них можна завантажувати вологі дрова, вугілля та інші відходи деревини. ККД теплогенератора становить 84%, максимальний тиск теплоносія – 1.5 Бар (при товщині стінок корпусу 6 мм). Пропонуються дві модифікації – 23 і 45 кВт теплової потужності, температура теплоносія – до 100 ºС.

Котел виробництва «Мозырьсельмаш»

Надійність, простота конструкції і доступність – ось основні переваги білоруського котла «Мозырьсельмаш». Це найпростіші теплогенератори прямого горіння на твердому паливі потужністю від 20 до 80 кВт, їх ціна – одна з найнижчих на ринку. Принцип дії не відрізняється від вищеописаних котлів, тільки подача повітря здійснюється за допомогою природної тяги. Регулювання інтенсивності горіння виконується вручну або термостатичним регулятором з ланцюговим приводом. Агрегати потужністю до 50 кВт мають товщину металу 3 мм і розраховані на робочий тиск 1 Бар, понад 50 кВт – відповідно, 5 мм і 3 Бар. ККД всіх установок заявлено на рівні 80%.

Стаття в тему: Твердопаливні котли російського виробництва

Висновок

Оскільки продаж білоруських котлів відбувається на всій території СНД, то простота і добротність виготовлення цих продуктів добре відомі за межами країни. Велике значення має і низька вартість виробів, що привертає до них безліч покупців.

У висновку корисна стаття про вибір твердопаливного котла.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.