Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город

.

Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 1
Передмова

Правильна організація вуличного освітлення забезпечить безпеку і комфорт на ділянці в темний час доби. Використання нових технологій дозволить економити електроенергію, а застосування певних ліхтарів і дизайнерських прийомів – отримати ефектний вигляд будинку та території біля нього.

Зміст

 • Види і особливості вуличного освітлення
 • Способи прокладання кабелю для вуличного освітлення
 • Місця установки вуличних світильників
 • Види ліхтарів і світильників для вуличного освітлення
 • Складання проекту вуличного освітлення
 • Послідовність встановлення вуличного освітлення
 • 1 Види і особливості вуличного освітлення

  На сьогоднішній день розрізняють наступні види освітлення дачних і присадибних ділянок: технічне (функціональне), що супроводжує, декоративне і заливаюче. Технічна і супроводжуюча підсвічування відповідають за безпеку на території. Вуличні ліхтарі цієї групи встановлюються на вході у двір і будинок, біля в’їзду на парковку або в гараж, уздовж доріжок, на потенційно небезпечних ділянках (сходи, повороти, сходи, перепади рівнів тощо), а також можуть висвітлювати огорожу та фасади будівель.

  Декоративне освітлення встановлюють по всьому саду для прикраси і підсвічування квітників, дерев, водойм, різних малих архітектурних форм тощо. Деякі види ліхтарів (наприклад, ковані, як на фото) самі по собі служать відмінним прикрасою ділянки. Заливаюче освітлення, як правило, застосовують для рівномірної підсвічування периметра ділянки або допоміжних територій, а також фасадів будівель. Для нього зазвичай використовують прожектор, розміщений на високій опорі. Облаштування вуличного освітлення вимагає обладнання, а також електромонтажних виробів і матеріалів.

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 2

  Поза приміщення всі комплектуючі вуличного освітлення піддаються різним впливам природного середовища (температури, вітру та опадів). Тому, по-перше, вулична електромережу повністю повинна бути захищена від вологи, а, по-друге, її елементи необхідно захистити від механічних пошкоджень. Перше правило відноситься в основному до встановлюваному на електричну проводку обладнання, яке повинно бути спеціального вуличного виконання, з щільно закриваються кришками і плафонами і оснащене силіконовими або гумовими герметичними прокладками:

  • Не допускається застосування світильників і ліхтарів, які не мають захисту від пилу і вологи – це може стати причиною виходу їх з ладу, а також ураження електричним струмом людей або домашніх тварин. Ступінь їх захисту повинна бути не нижче IP 44.
  • Розподільні коробки повинні бути з термостійкого пластику, або металевими, зі ступенем захисту IP 54 і вище. Це також відноситься до вимикачів і розеток. Дані пристрої звичайного виконання рекомендується монтувати в спеціальних пластикових корпусах із захисними кришками, захищає від опадів.

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 3

  Захист вуличного освітлення від механічних пошкоджень, перш за все, відноситься до прокладання електропроводки. По-перше, підбираючи потрібний провідник, відразу треба відмовитися від виробів з одинарною ізоляцією – 2-х або 3-жильний кабель, що має подвійну ізоляцію, буде кращим і оптимальним рішенням.

  По-друге, якщо проводка залишиться відкритою (не буде ховатися під землю або в стіну фасаду будівлі), щоб запобігти нещасні випадки, цей кабель в подвійній ізоляції слід обов’язково помістити в захисний рукав гофрований. Цей спосіб розміщення також дозволить швидко замінити проводку в майбутньому – навіть коли гофра буде вкрита шаром бетону або землі.

  2 Способи прокладання кабелю для вуличного освітлення

  Кабель на вулиці прокладають двома способами: підземним або повітряним. Перший найбільш кращий – провідник більш захищений, особливо від механічних пошкоджень. Однак якщо буде потрібно його ремонт або заміна, то дістатися до нього важче. Бажано вибирати кабель, розрахований на укладання під землею (наприклад, ВББШв) – йому не потрібні якісь захисні пристосування. Якщо використовується інший вид (наприклад, ВВГ або КГ), то його прокладають в захисній металевій трубі або коробі.

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 4

  Ідеальний варіант – коли протягується кабель всередині труб з пластику, укладених, у свою чергу, в лоток. Повітряну прокладку застосовують в тих місцях, де вона більш доцільна: по стіні або під дахом будинку; з допомогою хомутів кабель кріплять до несучого тросу або міцній мотузці, простягнутою між будівлями або опорними стовпами. Недолік цього способу – проводка схильна до пошкодження і має менший, ніж при підземному прокладанні, термін служби.

  Однак повітряна прокладка на порядок дешевше і менш трудомістка. Кабель для неї повинен бути морозостійким (наприклад, ПВСУ або КГ, також підійде ВВГнг). Без несучого тросу кабель між стовпами протягувати не можна – це небезпечно, і, до того ж, провід не прослужить довго. Для зовнішньої прокладки та інших робіт також рекомендується застосовувати кабель ПВС, має подвійну ізоляцію. Допустимо використання багатожильного мідного дроту з маркуванням ШВВП.

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 5

  При установці ліхтарів на стовпи огорожі не рекомендується прокладати кабель під підставою огорожі – у разі якого-небудь пошкодження проводки її відновлення буде пов’язане з серйозними труднощами. Риття траншеї під прокладку кабелю виконується одночасно з земляними роботами по створенню котловану для фундаменту огорожі або шурфів для опорних стовпів паркану. При установці огорожі з будь-якого матеріалу слід вже на етапі її зведення зробити приховані канали під прокладку проводів. Коли конструкція огорожі цього не допускає, або освітлення встановлюється на вже готовий паркан, проводку укладають в траншею, яка прокладена вздовж нього.

  3 Місця встановлення вуличних світильників

  Більшість світильників встановлюються на дерев’яні, залізобетонні, пластикові і металеві ліхтарні стовпи (останнім часом пріоритет віддається алюмінію і сталі). Матеріал виготовлення опор залежить від умов їх застосування та типу світильника. Як рівноцінної заміни може також використовуватися стовп ліній електропередач потужністю до 1 кВ, щогла блискавковідводу тощо. Рекомендується вибирати опори з герметичним місцем під прокладку дроти і якісними кріпленнями.

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 6

  Такі стовпи істотно підвищать термін експлуатації освітлення в саду. На ринку також існують такі типи опор, як щогли, кріпильні кронштейни, кабелі і троси.

  Для освітлення фасаду приватного житлового будинку та території поруч з будівлею світильники на стовпах застосовуються досить рідко. Зазвичай для цього набувають вуличні ліхтарі, які кріпляться до фасаду будівлі на настінні кронштейни. Користуються попитом прилади, які можна встановити безпосередньо на землю – вони добре освітлюють і виділяють пішохідні доріжки.

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 7

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 8

  Монтаж світильників на паркани проводиться на опорні стовпи двома способами: зверху; збоку з боку вулиці або подвір’я. Спосіб вибирається, виходячи з рекомендацій дизайнера або архітектора і уподобань господаря ділянки. В разі верхнього розміщення вуличні ліхтарі закріплюються вертикально на кам’яних, бетонних або металевих ковпаках стовпів огорожі, як показано на фото. При бічному розташуванні світильники можуть бути підвісними або на ажурною підставці.

  4 Види ліхтарів і світильників для вуличного освітлення

  Виробники випускають вуличні світильники і ліхтарі в широкому асортименті. Усі ці прилади можна розділити на наступні види:

  • класичні – паркові;
  • сферичні;
  • напівсферичні;
  • торшерные;
  • стовпчики (болларди);
  • дорожні та консольні;
  • вбудовувані;
  • індустріальні світильники і прожектори;
  • інші.

  Кожен вид має свої особливості. По джерелу світла існує наступна класифікація електричних ліхтарів: з лампами розжарювання, галогенними та металогалогенними, різними дуговими (люмінесцентними, натрієвими, ртутними), індукційними і світлодіодними. За типом живлення світильники можна виділити 2 великі групи: мережеві, що працюють від зовнішньої мережі 220 В або 12 В; автономні, які працюють від вбудованого акумулятора, який заряджається від вітрогенератора та/або сонячних батарей.

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 9

  Потужність останніх відносно невелика, але вони прості в монтажі, а також практично не потребують обслуговування. В основному ці прилади оснащені світлодіодними лампами. Включаються і вимикаються автоматично з настанням і припиненням темного часу доби. Витрати експлуатації таких світлодіодних світильників зводяться тільки до витрат на їх придбання.

  Вуличні світлодіодні світильники, що випускаються найрізноманітніших видів, останнім часом стають все більш популярними. Вони перевершують по багатьом характеристикам інші типи ліхтарів, завдяки чому є ідеальним вибором для якісного і повноцінного освітлення ділянки у нічний час. Світлодіодні прилади споживають електроенергії в 10-12 разів менше, ніж світильники з лампами розжарювання. Максимальний термін їх експлуатації досягає 100 000 годин (15-25 років, якщо включати на 8-10 годин на добу).

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 10

  У світлодіодних ліхтарів і світильників широкий спектр випромінювання і вони випускаються різних кольорів. З їх допомогою можливо створювати будь-які світлові композиції. У світлодіодних ламп великі перспективи щодо застосування в ландшафтному освітленні. Єдиний стримуючий фактор їх масового використання – як і раніше досить висока вартість. Але технологія виготовлення світлодіодних приладів вдосконалюється, і ціна на них незмінно знижується.

  Вуличні світильники, яким рекомендується віддати перевагу:

  • ганок будинку – будь-які вуличні ліхтарі на кронштейнах, які встановлюють на фасад споруди;
  • підсвічування доріжок – світлодіодні вуличні ліхтарі на акумулятори, що заряджаються сонячними батареями;
  • у саду – декоративні на ніжках, як показано на фото;
  • огорожа – ліхтарі на стовпах.

  5 Складання проекту вуличного освітлення

  Перш, ніж приступати до облаштування вуличного освітлення, складають проект, в якому повинні враховуватися і бути відображені:

 • рівень необхідної освітленості;
 • споживана потужність необхідного освітлювального електрообладнання;
 • рельєф освітлюваних площ; переріз і довжина майбутніх кабельних ліній;
 • системи управління (типи вимикачів та інше) і захисту зовнішнього освітлення (УЗО, автоматичні вимикачі та їх потужність);
 • схема розводки, тип, кількість і розташування встановлюються світильників;
 • спосіб електромонтажу всіх елементів системи освітлення.
 • Одними з найважливіших елементів освітлення є: система автоматизованого контролю та схема включення (електрощити, пульти управління). Саме вони забезпечують найбільш ефективне використання електрообладнання в різних ситуаціях, з урахуванням стабільності подачі живлячої напруги. Залучення до проектування фахівців дозволить уникнути багатьох типових помилок.

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 11

  Для створення схеми вуличного освітлення на ділянці можна використовувати план присадибної території або дачі, на якій вказані всі комунікації, площа двору, садові та інші споруди. Треба буде тільки відксерокопіювати план, а потім нанести на його копію розроблену схему. При проектуванні слід дотримуватися наступних вимог і рекомендацій:

  • Електроживлення всіх освітлювальних приладів обов’язково повинно здійснюватися через лічильник. В іншому випадку фахівці РЕМ, виявивши несанкціоноване підключення, мають право висунути обвинувачення в розкраданні електрики.
  • Підземна прокладка освітлювального кабелю повинна виконуватися на глибині не менше 0,40 м, у разі використання захисної труби або короба, та 0,7 м, якщо провідник укладається без них. При цьому відстань від проводки до будь-яких трубопроводів має становити щонайменше 0,5 м (газо – і нафтопроводів – щонайменше 1 м); до будівель – 0,6 м; до паралельно проходять кабельних трас – не менше 0,3 м (якщо укладання поруч з кабелем зв’язку – не менше 0,5 м, щоб не створити перешкод).
  • Повітряна прокладка кабелю живлення по стовпах повинна виконуватися на висоті 3-х м від садових доріжок і 6-м від проїжджої частини. Використовується провід повинен мати товстий шар ізоляції, що позбавить його від пошкодження в мороз. Для навісний проводки також важливо не допускати, щоб між кріпленнями було велику відстань – провисання кабелю значно зменшить його довговічність.
  • Ліхтарі слід розміщувати так, щоб: радіуси освітлення декількох світильників не перетиналися (краще їх трохи віддалити один від одного, щоб не переплачувати за електроенергію); світло від них не “бив” у вікна і не падав на територію сусідів (вони можуть бути проти).
  • Краще всього встановлювати світлодіодні вуличні світильники і ліхтарі – вони довговічніші інших, мають високі світлову віддачу і ККД, а також не занадто сильно схильні до впливу навколишнього середовища.Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 12
  • Намагатися використовувати мідні кабелі і дроти – вони в меншій мірі, ніж алюмінієві, схильні до механічних і корозійних пошкоджень.
  • Всі освітлювальні прилади обов’язково повинні бути заземлені.

  6 Послідовність встановлення вуличного освітлення

  Спочатку визначаємося з типом і кількістю освітлювальних приладів, а потім вибираємо спосіб прокладки освітлювальних кабелів (підземний чи зовнішній). Після цього проводимо обстеження ділянки на наявність в намічених місцях проведення робіт підземних комунікацій і з урахуванням цього складаємо проект і схему освітлення. Потім у відповідності з проектом підбираємо обладнання та комплектуючі до нього. Після цього приступають до монтажних робіт.

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 13

  Згідно зі складеною схемою, роєм для прокладання підземної траси траншею і/або для повітряної – ями під опори, які потім встановлюємо стовпи. Одночасно встановлюємо стовпи для ліхтарів вуличного освітлення (якщо їх немає або додаткові). Прокладаємо кабель. Закопуючи підземну трасу, в 20 см над нею прокладаємо спеціальну стрічку або сітку, яка попередить в разі майбутніх розкопок про наявність у цьому місці проведення.

  Перед монтажем світильників і ліхтарів на стовп або інше призначене для них місце обов’язково необхідно перевірити їх працездатність, щоб потім, в разі несправності, не довелося їх міняти або ремонтувати, що буде досить незручно робити. Встановлюємо прилади освітлення, допоміжну арматуру і пристрою керування. Підводимо до них і ліхтарям кабель. Якщо на опорних стовпах (настінних кронштейнах) відсутнє заземлення, то його необхідно зробити.

  Вуличні ліхтарі на стовпи – способи монтажу світлодіодних світильників + Фото, відео | Сад і город 14

  Після завершення монтажних робіт необхідно перевірити такі параметри освітлювальної мережі: опір нуль-фаза, заземлення і працездатність (цілісність) ізоляції (заміряють її опір). Тільки виконавши все це, можна запустити ланцюг освітлення для перевірки її функціональності.

  Ваш коментар буде першим

  Залишити коментар

  Ваш email не буде показано.