Як пофарбувати батарею опалення | Утеплення

.

Зміст:

 • Порядок виконання робіт і вибір фарби
 • Підготовчий етап
 • Як очистити батарею від старої фарби
 • Зачистка та грунтування поверхонь
 • Процес фарбування
 • Фарбування під старовину
 • Можна виконувати фарбування батарей в опалювальний сезон?
 • Висновок

Коли з різних причин немає можливості замінити старі чавунні батареї або ваші нові алюмінієві радіатори різко контрастують з інтер’єром приміщення, то перше, що приходить в голову – це встановити декоративний екран. Але якщо ви маєте час і бажання, то є більш практичний вихід, — це перефарбувати опалювальні прилади в будь-який бажаний колір. Однак, тут виникає цілий ряд питань: як пофарбувати батарею опалення, яку фарбу вибрати тощо. На всі ці питання покликана відповісти наша стаття.

Порядок виконання робіт і вибір фарби

По суті, весь процес зміни зовнішнього вигляду радіаторів шляхом фарбування можна розділити на наступні етапи:

 • вибір фарбувального складу;
 • підготовчі роботи;
 • фарбування;
 • сушіння.

Серед безлічі існуючих фарб і емалей для нанесення на опалювальні прилади придатні такі термостійкі склади:

 • на акриловій основі;
 • на алкідній основі;
 • на основі термостійкого лаку з додаванням алюмінієвої, бронзовою або інший пудри;
 • на основі силіконової смоли.

Відповідаючи на питання, чи можна фарбувати водоемульсійною фарбою, зауважимо, що не тільки можна, але і стало дуже популярним. Склади на водній основі з акриловим полімером – це сучасні фарби без запаху, що володіють властивостями довго не тьмяніти. Їм можна надати будь-який колір, додаючи в базову емаль відповідний пігмент. При виборі необхідно звертати увагу на термічну стійкість покриття. Акрилова фарба для радіаторів розрахована на робочу температуру 80 ºС.

Алкідні склади виробляються на основі органічних розчинників, міцність їх покриття вище, ніж у акрилових. Але практика показує, що не варто вибирати алкідну емаль в тому випадку, коли планується фарбування у білий колір або світлі тони. Справа в тому, що подібні покриття досить швидко жовтіють, зводячи всі ваші старання до нуля. Алкідними складами фарбувати батареї можна, але бажано підбирати темні кольори.

Трохи про те, якою фарбою покривають чавунні радіатори, щоб надати їм естетичний зовнішній вигляд. Найчастіше для цієї мети застосовуються двокомпонентні склади, де термостійкий лак перемішується з пудрою певного кольору (під срібло, бронзу, золото). Вони недорогі, добре наносяться на поверхню і відрізняються довговічністю. Те ж саме можна сказати і про силіконових покриттях, тільки емалі для їх нанесення дуже дороги.

Для поновлення зовнішнього виду радіаторів також можна застосовувати суміші, що продаються в аерозольних балончиках. Вони мають дуже широку колірну гамму і значно прискорюють процес фарбування.

Підготовчий етап

Без правильно виконаних підготовчих робіт якісна фарбування неможлива. Тому до них потрібно поставитися з усією серйозністю. Отже, перед фарбуванням батарей потрібно виконати такі операції:

 • Приготування інструментів і робочого місця.
 • Видалення старої фарби і іржі.
 • Зачистка і знежирення.
 • Ґрунтування.

Звичайно, зручніше за все створити красиве покриття на демонтованих радіаторах. Коли вони підключені до опалювальної системи з допомогою американок або спеціальних комплектів, демонтаж нагрівачів не складе проблеми. В інших випадках обов’язково треба захистити стіни та підлогу від забруднення, проклавши щільну поліетиленову плівку або інший матеріал. Також слід заздалегідь приготувати інструменти та матеріали для виконання робіт.

Як очистити батарею від старої фарби

Існує два методи, що дозволяють очистити батареї від старої фарби: механічним шляхом і з допомогою хімічних реактивів. Механічно старе покриття зчищається щітками по металу, великої наждачним папером, а також різними насадками для електричної дрилі або кутової шліфувальної машини.

Даний метод дуже трудомісткий і вимагає багато часу і терпіння, особливо при зачистці внутрішніх поверхонь і ребер чавунних радіаторів. Значно спрощують справу будівельні хімічні змивки, які призначені для того, щоб зняти стару фарбу з батареї або будь-якої іншої поверхні. Змивку можна придбати в будь-якому будівельному магазині, як правило, вона розфасована в скляній тарі.

Увага! Користуючись будівельної змиванням, потрібно забезпечити в будинку провітрювання і обов’язково одягати респіратор.

Невелика кількість рідини виливається в широку пластмасову кювету, після чого пензлем ретельно наноситься на всі поверхні батареї. Витримавши вказаний в інструкції на упаковці проміжок часу і зазначивши, що старе покриття зморщується і відшаровується, слід видалити фарбу зі всіх поверхонь опалювального приладу. Добре підійде металевий шпатель середньої ширини, їм зручно зчищати товстий шар і видаляти старе покриття в кутах і на стиках секцій. Остаточну очищення допоможе зробити щітка по металу.

Зачистка та грунтування поверхонь

Якщо мова йде про те, щоб підготувати до фарбування батареї опалення нового зразка з порошковим покриттям, то повністю видалити його не вдасться. У той же час слід знати, що гладка поверхня полімерного покриття перешкоджає хорошій адгезії (зчеплення) нового складу зі старим. Вихід тут один: механічне зачищення поверхонь наждачним папером з наступним грунтуванням.

Після того як глянець прибраний і коли старе покриття очищено, весь опалювальний прилад знежирюється уайт-спіритом, нефрасом або іншим подібним розчинником. Подальші дії залежать від характеру нового покриття. Наприклад, емалі на основі силікону і термостійкого лаку придатні до нанесення на голий метал, в той час як алкідні, і особливо акрилові склади вимагають адгезійного підстави.

Рада. Якісне грунтування не завадить жодному виду покриття, а тільки продовжить термін його служби. Тому виконувати його рекомендується завжди.

Завчасно слід підібрати грунтовку, призначену для робіт по металу та відповідну під наноситься склад. Найбільш популярна перевірена часом марка ГФ-021 червоно-коричневого або сірого кольору, відповідна під алкідні і акрилові фарби.

Процес фарбування

Сама по собі фарбування радіаторів опалення не являє собою якоїсь особливої складності, від вас потрібно лише терпіння і старанність при нанесенні покриття. Фарбу для батарей необхідно ретельно перемішати і вилити її невелику порцію в кювету або іншу зручну ємність.

При необхідності її можна розбавити відповідною маркою розчинника, особливо це актуально при роботі з фарбопультом, що вимагає більш рідкої консистенції. Для алкідних емалей і термостійких лаків підійде уайт-спірит або нефрас, а для акрилових – звичайна вода.

Занурюючи в ємність кисть або валик, батареї фарбують рівномірно і акуратно, зверху вниз, секцію за секцією, не роблячи пропусків. Не потрібно сильно вмочувати інструмент у фарбу, щоб уникнути патьоків. Нехай вас не бентежать просвіти при нанесенні першого шару, другий добре їх приховає. Перерва між фарбуванням першого і другого шарів витримують у відповідності з інструкцією на упаковці.

Важливо. При роботі з будь-якими складами, крім акрилових, у будинку потрібно організувати гарне провітрювання і користуватися респіратором. Вентиляція потрібна і після того, як фарбування радіаторів закінчена, щоб вивітрився неприємний запах.

Фарбування під старовину

Перетворити на справжній витвір мистецтва свої старі батареї можна, якщо виконати їх вінтажну забарвлення в стилі ретро. Це стосується різних чавунних радіаторів, чиї предки з’явилися в будинках ще на початку минулого століття. Тут на допомогу прийдуть емалі з пудрами під срібло, золото або бронза. Звичайно, найпростіше купити золоту фарбу в аерозольному балончику і швидко нанести її на батарею, як зроблено на відео:


Але насправді фарбування чавунних батарей під старовину полягає не просто в тому, щоб зробити опалювальний прилад золотим. Його ще треба належним чином «зістарити», цей процес називають патинуванням. Його суть у тому, щоб підсохлу золоту або бронзову фарбу накласти шар темно-прозорого лаку, а потім частково видалити його в різних місцях, створюючи ефект постарілого вінтажного радіатора.

Після просушування картину можна доповнити тінями від квітів або метеликів, використовуючи трафарети паперові. Праця ця нелегка і вимагає терпіння і часу, зате така батарея в будь-якому інтер’єрі буде виглядати красиво. Як якісно провести старовинну фарбування і патинування, показано на відео:

Можна виконувати фарбування батарей в опалювальний сезон?

Дане питання хвилює багатьох домовласників, а виробники, в свою чергу, задовольняють попит і пропонують склади, що дозволяють пофарбувати батареї в опалювальний сезон. Незважаючи на це, багато фахівці, навіть ті, хто продає емалі, в один голос радять цього не робити. Не вдаючись у подробиці металознавства або хімії, уявімо дві основні причини, по яким фарбування краще відкласти до весни:

1. Акрилова емаль дуже швидко висихає. В умовах, коли гарячий радіатор, вона буде сохнути прямо слідом за кистю. Це не дасть можливості накласти покриття якісно і навесні настає перефарбування.

2. Всі фарби, крім акрилової, виділяють неприємний запах. Він посилюється багаторазово, коли емаль наноситься на гарячу поверхню. Навіть розкривши серед зими всі вікна, вам буде важко довго перебувати в приміщенні.

Щоб забезпечити якість фарбування і довговічність нового шару, правильніше буде дочекатися, коли закінчиться сезон опалення. Питання розкрито детальніше на відео:

Висновок

Як видно, описаний процес не являє собою щось складне або важчими, навіть виконання вінтажній забарвлення, що вимагає особливого підходу. Щоб правильно пофарбувати свої старі радіатори, потрібна скрупульозна підготовка, а також акуратність і трохи творчості.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.