Як утеплити дах пінопластом | Ремонт

.

Простий і дешевий спосіб утеплити дах – застосувати пінопласт. Важливо, що цей матеріал не надто активно вбирає воду як мінеральна вата. Це непогано при утепленні даху – менше боїться протікання і насичення водяною парою.

Якщо хочете утеплити дах самостійно, то істотно і те, що з пінопластом набагато простіше і безпечніше працювати, ніж з мінеральною ватою.

Але щоб ваш будинок не постраждав, а утеплення було б ефективним, потрібно мати на увазі, що пінопласт добре ізолює деревину. Потрібно дотримувати деякі правила утеплення пінопластом між крокв. Також важливо забезпечити правильну укладку і огорожу цього пожежонебезпечного матеріалу, про що і піде мова далі.

Властивості пінопласту-як утеплювача

 • Основна характеристика будь-якого утеплювача – це коефіцієнт теплопровідності. У пінопласту в залежності від щільності, виробника, насиченості матеріалу вологою (!) цей коефіцієнт знаходиться приблизно в межах 0,035 – 0,04 Вт/мК.
 • Водопоглинання – не більше 1,0 відсотка за обсягом. Це означає, що матеріал не бажано експлуатувати в безпосередньому контакті з водою. Але короткочасні протікання для нього не так страшні, – він же сам і висихає.
 • Сорбційна вологість – не більше 1,0% по масі – слабоувлажняющийся матеріал. Це важливо, так як проти пара, крім паробар’єра і властивостей самого утеплювача, іншого захисту немає. Паропроникність матеріалу низька.
 • Об’ємна вага – 15 – 25 кг у м куб. – не високі значення. Утеплювач не буде істотно навантажувати конструкцію.
 • Ціна матеріалу в порівнянні з іншими утеплювачами – низька.

Все це говорить про те, що пінопласт не погано підходить для утеплення даху.

Але потрібно уважніше поставитися до ще одній властивості матеріалу – пінопласт виділяє отруту при горінні. Він повинен бути відокремлений від житлової зони неспалимою перегородкою товщиною від 3 див. В принципі, мова йде про подвійному аркуші стінового гіпсокартону.

Розміщення пінопласту між крокв

Якщо мова йде про утеплення даху, то класичним варіантом вважається розташування утеплювача між крокв. Так як це економить внутрішній простір. До того ж таке утеплення зсередини можна зробити, не розбираючи покрівельне покриття.

Але у цього варіанту є і суттєві недоліки.

 • 1. Крокви будуть значними містками холоду. Тому ефективність утеплення знижується до 20%.
 • 2. Жорсткі листи матеріалу не будуть прилягати до крокв абсолютно щільно, як це можливо з податливими матеріалами. По краях листів з усіх сторін залишаться зазори. Вони виникнуть і при зміні геометрії крокв внаслідок зміни вологості і температури, зрушень будівлі. І в цих зазорах можливе виникнення протягів або конвекції повітря.

Наявність зазорів у суцільності утеплення з виникненням протягів, по суті, зводить всі утеплення на немає. Тому, при утепленні даху пінопластом, основний упор робиться на недопущення конвекції повітря і протягів через щілини.

Якщо пінопласт закладається між крокв, то його необхідно покривати з двох сторін мембранами, які б не допускали рух повітря через шар утеплювача в зазорах.
Причому нижня мембрана повинна ізолювати матеріал від пара з боку приміщення. Верхня, – повинна бути паропроводимой, що б будь-яка зайва вологість йшла з утеплювача і крокв назовні.

Читайте нижче – застосування пінопласту в два шари.
Читайте нову статтю – як утеплювати дах мінеральною ватою


1 – шар пароізоляції, 2 – пінопласт ПСБ-С-15 між кроквами, 3 – вентиляційний зазор 3 – 5 см, 4 – підпокрівельна решетування, 5 – шар гідроізоляції, 6 – покрівельне покриття.

Але, на практиці, при утепленні старих дахів, верхню мембрану зазвичай не встановлюють, а обмежуються лише ретельної та якісної пароізоляцією з допомогою плівки з нижньої сторони. Також по можливості застосовуються шматки пінопласту, які вставляються між крокв «враспорку», «впритул». Підгонка по ширині ведеться з допомогою терки, а спочатку пінопласт нарізається дещо більшими розмірами, ніж потрібно.

Виникають щілини, а також крайові частини у поперечок, стикувань та ін., закладаються шматками, крихтою утеплювача і герметиком. Звичайна монтажна піна при утепленні не застосовується, так як вона руйнується вологою.

Також питання – не допущення замокання, сопревания крокв, адже дерево – паропропускною матеріал, який повинен провітрюватися. Якщо торці крокв звернені всередину горища зариті повністю пароизолятор (утеплювачем) то товщина пінопласту між кроквами не повинна перевищувати 50% від висоти крокв. В іншому випадку торці крокв знизу пароизолятор повністю не закривають.
Разом:

 • Висота крокв – 18 – 20 див.
 • Товщина утеплювача-не менше 15 сантиметрів пінопласту щільністю 15 кг/куб. м (Не забуваємо що згідно з нормативами, утеплення покрівлі не повинна бути менше 4,5 Вт/м кв для помірного клімату. Відповідно 4,5Х0,035 дорівнює приблизно 0,015 м.)
 • Товщина повітряного зазору над утеплювачем (продухи) – 3 – 5 див.
 • Захист від продуву – суцільна гідро-пароізоляція утеплювача з боку приміщення.
 • Кріплення утеплювача – враспорку, спирання знизу на пароізоляцію, планки, панельну обробку приміщення.

Утеплення даху пінопластом в два шари

Альтернативним варіантом є закладка утеплювача в два шари, між кроквами, і суцільним килимом знизу крокв.

1 – внутрішня обрешетування або панелі, 2 – пінопласт ПСБ-С-25 або пінополістирол, 3 – утеплювач ПСБ-С-15 між кроквами, 4 – вентиляційний зазор 5 – 10 см, 5 – підпокрівельна решетування, 6 – шар гідроізоляції, 7 – покрівельне покриття.
Для другого шару застосовується тільки листи, на краях яких є з’єднання “шип-паз”. Тому вони утворюють поверхню без наскрізних швів. Це запобігає протяги через шар утеплення.

Також такий спосіб розміщення утеплювача майже повністю нівелює містки холоду у вигляді крокв. Тому двошаровий варіант утеплення пінопластом є кращим.

Нижче крокв потрібно застосовувати більш щільний пінопласт – від 25 кг/м куб. або екструдований пінополістирол.

Листи цього утеплювача скріплюються клеєм зі кроквами, і з пінопластом вставленим між кроквами, а також кріпляться шурупами (пінополістирол) або тарілчастими дюбелями (пінопласт) до торців крокв.

Внутрішній простір при цьому може бути оброблено тільки негорючими панелями, що задовольняють вимогам пожежної безпеки за часом стійкості до полум’я, наприклад, гіпсокартоном в два шари, які кріпляться до брусків обрешітки. Обрешітка і стропила повинні бути розрахована на таку масу.
Читайте також про різних варіантах утеплення даху
Таким чином, виходить наступне:

 • Шар утеплювача між кроквами – 10 сантиметрів пінопласту щільністю 15 кг/куб. м
 • Шар утеплювача під кроквами – 5 сантиметрів пінопласту щільністю 25 – 35 кг/м куб або екструдованого пенполистирола з питомою вагою 32 кг/м куб.
 • Товщина повітряного зазору над утеплювачем (продухи) – 5 – 10 див.
 • Захист від продуву – суцільний шар утеплювача з’єднання шип-паз.
 • Кріплення утеплювача між крокв враспорку, знизу до крокв – клейове і на пластикових дюбелях. Обрешітка і панелі кріпляться на дюбелях до торців крокв поверх утеплювача.

З допомогою пінопласту можна створити надійне і довговічне утеплення даху будинку, зменшити тепловтрати всього будинку, перетворити горище в опалювальне або в обігрівається за рахунок тепла будинку приміщення. Можливо переобладнати його в житлову мансарду з умовою забезпечення норм пожранной безпеки в частині огорожі пінопласту межами житлової зони.