Як вигодувати кроленят без кролиці: замінники молока, підживлення, догляд за новонародженими | Господарство

.

Іноді трапляється так, що кроленята, ледь з’явившись на світ, залишаються без материнського молока і догляду. Тоді ці турботи лягають на плечі людини. Вигодувати кроленят без кролиці — справа серйозна і відповідальна, адже від швидкості ухвалення рішення і наступних дій залежить життя малюків.

Як вигодувати кроленят без кролиці: замінники молока, підживлення, догляд за новонародженими | Господарство 1

Чому кроленята залишаються без материнського молока і догляду? У чому небезпека?

Рішення на користь штучного вигодовування приймається фермером по одній з наступних причин:

 • ледь окролившись, самка відмовляється від кроленят і кидає їх;
 • у кролиці відсутня молоко або розвинувся мастит;
 • у самки дуже важкий стан після окролу або вона померла;
 • інша годувальниця не приймає малюків.

Особливо небезпечно для кроленят, коли самка гине, не встигнувши вперше нагодувати їх цінних молозивом. У ньому містяться необхідні для малюків антитіла, що сприяють виробленню власного імунітету.

Догляд і турбота людини не замінять дитинчатам мами, а неправильні дії з боку заводчиків збільшують відсоток смертності.

Менше шансів вижити у кроленят декоративних, а м’ясні породи навіть на штучному вигодовуванні виростають здоровими міцними особинами.

Що спробувати до штучного годування?

Мета штучного вигодовування — не тільки забезпечення ситості кроленят, а комплексний догляд за потомством. Перш, ніж приступити до обов’язків, спробуйте такі альтернативні варіанти:

 • Знайдіть годувальницю для приплоду. Такий перебіг подій можливий, якщо у заводчика є кілька маток. Просто підсадити кроленят до іншої годуючій жінці не можна. Шансів, що вона візьме чуже потомство практично немає.
  Тому приберіть кролицю на півгодини в іншу клітку, а малюків обітріть пухом і соломою з її житла. Годувальниця повернеться в клітку і, ймовірно, прийме нових підопічних.
 • Пробудити батьківський інстинкт. Найчастіше саме після першого окролу мама не хоче годувати своїх малят. Спробуйте вирішити цю проблему, просто притримавши кролицю під час декількох процесів годівлі.

При сприятливому результаті, харчуючись материнським молоком, кроленята швидко зміцніють і стануть набирати вагу. Але буває так, що ці поради не допомагають.

Як правильно годувати кроленят перші 30 днів?

Кроленята народжуються абсолютно сліпими, без вовняного покриву. Перший пушок на тілі починає зростати на 6 добу, а відкриття очей відбувається на 10 день. Новонароджені важать 60-90 г, але при комплексному догляді і повноцінному харчуванні швидко набирають вагу і ростуть.

Фермеру варто підготуватися до штучного вигодовування приплоду — освоїти навички догляду та придбати інвентар.

Інструменти

Для годування кроленят потрібні соски і ємності.

Купіть в магазині комплект для годівлі тварин. У нього входить спеціальний шприц з різними за формою і розміром гумовими насадками. Такий набір продається у вигляді пляшки з декількома спеціальними сосками.

Можна обійтися і підручними засобами:

 • Використовуйте для годування шприц і резинову насадку від піпетки, зробивши в ній кілька невеликих отворів.
 • Для виконання процедури підійде флакон від очних крапель. Для зручності використовуйте його разом з наконечником від піпетки.
 • Дитяча пляшечка малого обсягу згодиться для старших тварин.

Процес штучного вигодовування має бути максимально схожий на природний.

До відкриття очей реакція кроленят на замінники соска слабка. Вливаючи молоко в ротову порожнину, будьте уважні і не поспішайте, інакше кроленя може поперхнутися або захлинутися.

Замінники молока

Новонародженим кроленятам потрібне якісне повноцінне харчування. До замінників кролячого молока відносяться:

 • Козяче молоко. Кращий варіант для штучного вигодовування кроленят. Не потрібно розбавляти або щось додавати, тому що склад схожий на молоко кролиці, тільки трохи поступається йому у жирності.
 • Коров’яче молоко. Самий доступний і поширений варіант заміни кролячого молока. У чистому вигляді його можна згодовувати малюкам, оскільки в його складі не вистачає вуглеводів. Змішайте коров’яче молоко зі згущеним молоком у пропорції 3:1. Суміш прогрійте протягом 40-60 хв. при температурі 70. Перед годуванням остудіть до 37 градусів.
 • Спеціальні суміші. Продаються в зоомагазинах і ветеринарних аптеках у великому асортименті. Купуйте замінники молока, призначені для вигодовування кроликів або собак. У крайньому випадку, підійде харчування для кішок. По компонентам їх склад максимально схожий на кроляче молоко.
 • Дитячі молочні суміші. Таке харчування підійде кроленят, якщо у складі мінімум цукру та домішок.

У представленому відео ви зможете побачити принцип штучного вигодовування кроленят:

Таким чином, саме відповідне харчування для новонароджених кроленят — спеціальні сухі суміші, а коров’яче молоко — найменш кращий варіант.

Процедура годування

Під час процедури тримайте тварин вертикально, міцно, але не передавлюючи. Перший час кроленята можуть не реагувати на імітовані соски. Будьте терплячі.

Акуратно змочіть рот малюка молоком, він сам злиже його. Повторіть кілька разів. Так ви простимулюєте смоктальний рефлекс.

Під час процедури годування будьте обережні, щоб рідина не потрапила в дихальні шляхи тварини. Це загрожує загибеллю кроленя.

Слідкуйте за тим, щоб животик не переповнився, адже самі малюки ще не можуть визначати рівень своєї ситості. При переїданні виникають розлади шлунку і з’являються відповідні проблеми.

Рідина для годування повинна бути 37 градусів. Молоко зберігайте до 3 діб у холодильнику, а суміш для годування завжди використовуйте свіжоприготовлену.

Режим харчування вибудовуйте по потребам дитинчат. Ситі малюки тихо сплять, а голодні — пищать і активно шукають джерело живлення.

Дозування та частота

Кількість суміші і частота годувань безпосередньо залежать від віку кроленят.

Самка годує кроленят 1-3 рази на добу. Її молоко — дуже поживна, стільки сеансів годування вистачає кроленятам для правильного розвитку, росту і набору маси.

Але жодна суміш не замінює молоко кролиці, тому на штучному вигодовуванні малят годують до 6 разів на добу.

У перші 2 доби кроленятам вистачає кілька крапель харчування за прийом, навіть 1 мл суміші для них — надлишок.

Поступово кількість молока, необхідна для розвитку дитинчат, збільшується, а кількість годувань — зменшується.

Штучне годування за віком

Організовувати штучне вигодовування — відповідальна справа. Потрібно бути гранично уважним при виборі режиму харчування кроленят, в залежності від їх віку і фізичного здоров’я. Адже помилки в кількості і якості раціону згубно позначаються на дитинчат.

Від народження до 5 днів

Новонародженому крольчонку вистачає 1 краплі живильної рідини. За першу добу годують 5-6 разів. Так як малюки ще не навчилися самостійно ковтати, потрібно дотримуватися обережності.

На другу добу достатньо 4-5 прийомів їжі. На 5 день — 4 годування. Денна норма молока становить 5-6 мл До кінця цього періоду кроленята при нормальному розвитку подвоюють свою вагу.

З 6 по 14 день

Тварини підростають і кількість живильної суміші за годування збільшується. У добу вони випивають 7-10 мл молока. Кількість годувань залишається такою ж, або знижується до 3. Вага кроленят досягає 250 р.

З 15 по 30 день

З 15-ї доби звірків переводять на дворазове харчування. У перші 2-3 дні поспостерігайте за поведінкою молодняку і, якщо ознаки голоду присутні, докормите їх невеликою кількістю суміші в 3 годуванні.

Кількість суміші за добу до кінця місяця досягає 60 мл Поки що це їх основне живлення. Відучувати від соски слід на 20-25 добу.

Як вигодувати кроленят без кролиці: замінники молока, підживлення, догляд за новонародженими | Господарство 2

Готовність до введення прикорму визначається станом зубів. Якщо корінні зуби прийшли на зміну молочним, то можна поступово вводити тверду їжу і привчати пити з блюдця.

Маса тварин до кінця періоду досягає приблизно 500 р.

Період розвитку кроленятКількість годувань на добу, разівНорма суміші за 1 годування на 1 особину, млВід народження до 5 днів51З 6 по 14 день3-47-10З 15 по 30 день2-360Введення підживлень

Починаючи з третього тижня, в клітку кладіть невеликі купки сухої трави — так ви підготуєте кроленят до твердої їжі.

У цей час важливо стежити за зміною стільця малюків. При наявності діареї негайно приберіть сіно з раціону. Якщо ж адаптація до нової їжі проходить без проблем, то додайте невелику кількість комбікорму, трави, моркви.

З 31 дня, якщо немає недобору ваги, кроленятам поступово прибирають з харчування молоко. Коли потомству виповниться 45 днів, раціон харчування повністю переходить на дорослий.

Вітамін А і вітамін D

У природі кроленята отримують необхідні вітаміни і мінерали з молоком матері, а після — з різноманітного дорослого харчування. Особини, які знаходяться на штучному вигодовуванні, потребують вітамінних добавках більшої кількості.

Якщо організму не вистачає вітаміну А, то кролики страждають від нежиті і сухості очей. За бажання розмножуватися і народжувати здорове потомство, а також здорове функціонування нервової системи відповідає саме цей вітамін. Його джерелами є: бурякова гичка, моркву, листя капусти, молода трава та ін

Вітамін D відповідає за формування кісткової тканини. При його нестачі можливе відставання в рості та різні деформації кінцівок і хребта. Вітамін D виробляє сам організм під дією сонячних променів. Цьому допоможуть кісткове борошно, риб’ячий жир, молоко. Згодовуйте продукти в місцях, куди сонячні промені не мають доступу, оскільки під їх впливом вітамін D руйнується.

Вівсяна мука і проростки вівса

Овес — фундаментальний злак у харчуванні кроликів, містить цілий джерело вітамінів і мікроелементів. Його калорійність складає 336 ккал/100 р. Може займати до 50 % від загальної маси кормів. Кролі на такому кормі добре набирають вагу, але ожиріння овес не викликає.

Цей злак вводять в раціон кроленят, як тільки вони починають самостійно живитися. Спочатку прикормлюють вівсяним борошном або подрібненим зерном, а в подальшому переходять на годування цільним злаком.

Як вигодувати кроленят без кролиці: замінники молока, підживлення, догляд за новонародженими | Господарство 3

Звірята з задоволенням їдять такий корм до 5 разів на добу, а дорослі — 3 рази в день.

Проростки вівса добре впливають на репродуктивну систему кроликів. Для спарювання його вводять у раціон і самців, і кролиць. Овес допомагає відновитися годують самок після окролу і стимулює вироблення поживного молока.

Корисні речовини, якими багатий пророщений овес, благотворно впливають на ШЛУНКОВО-кишкового тракту тварин. Підвищується апетит, хутро стає красивим і блискучим, зростає маса тіла.

Обов’язково поставте в клітку поїлку, якщо в раціоні кролів переважає сухий злаковий корм.

Кісткове борошно і крейда

Кісткове борошно — це порошок з кісток тварин і птахів, найцінніше джерело кальцію, фосфору, фтору, цинку, заліза, білка та інших мікро – і макроелементів.

Вводячи її в прикорм, значно знижується ймовірність захворювань, пов’язаних з опорно-руховим апаратом у кроликів. Завдяки протеїнам, м’язова маса тварин зростає швидше.

Дози, вказані на упаковці кісткового борошна, потрібно строго дотримуватися. Передозування ще більш небезпечна, ніж проблеми, пов’язані з відсутністю цієї прикормки:

 • Шлунок кроликів забивається желеподібної масою, з-за чого тварини часто гинуть.
 • Самки стають агресивними, втрачають здатність до розмноження.
 • Виникають випадки канібалізму серед особин.

Якщо з’явилися зачатки цих проблем, зменшіть порції, або приберіть борошно з раціону.

Крейда — безпечна мінеральна добавка, постачальник кальцію в організм. Може використовуватися у вигляді порошку, в кусковий формі і в мінеральних брикетах. Крейда корисний для профілактики захворювань кісткових тканин.

Гілки і жолуді

Гілки дерев і кущів використовуються не тільки в якості корму. Деякі знадобляться для профілактики недуг.

Як вигодувати кроленят без кролиці: замінники молока, підживлення, догляд за новонародженими | Господарство 4

Так, наприклад, гілки волоського горіха виводять з організму паразитів, липи і верби — працюють як знеболююче, берези — як сечогінний засіб. Дають їх кроликам нечасто, за необхідності.

До деревам і чагарникам, чиї гілки можна використовувати в якості постійного прикорму, відносяться:

 • Яблуня, акація, тополя, ліщина, ясен, липа, клен, осика, шовковиця та ін
 • Малина, смородина, виноград.

Дерева, чиї гілки можна давати кроликам зрідка:

 • Груша, горобина, дуб, каштан.
 • Сосна, ялівець.

Не можна використовувати в раціоні гілки черемхи, бузку, бузини, багна.

Ще одним поживним кормом для кроликів служать жолуді. Згодовувати їх дозволяється як зеленими, так і сухими. Норма жолудів на добу для дорослої особини дорівнює 50 р.

Вводьте їх у раціон поступово — спочатку у вигляді борошна, як добавку до основних зернових кормів, а потім як самостійний прикорм. Кролики дуже люблять їх погризти.

Для більшої інформації прочитайте нашу статтю про те як, коли і чим годувати кролів.

Харчова сіль

Кухонна сіль застосовується не тільки як приправа. Іони хлору сприяють виробленні соляної кислоти у складі шлункового соку, а іони натрію відповідають за передачу нервових імпульсів.

Кролики гризуть дерев’яні перегородки в клітці з-за дефіциту солі. Це говорить про такі проблеми:

 • порушення обмінних процесів;
 • зниження продуктивності потомства, збільшення кількості викиднів;
 • повільний ріст новонароджених звірят;
 • захворювання ШКТ;
 • водно-сольовий дисбаланс і хвороби, пов’язані з кровообразованием.

Харчову сіль прийнято давати в купе з крейдою. Для цього готують мінеральні брикети. Потрібні такі компоненти:

 • 500 г кормового крейди;
 • 500 г борошна з червоної глини;
 • 300 г борошна подрібненого деревного вугілля з листяних порід;
 • 5 ст. л. солі;
 • 3 ст. л. кормової сірки.

Змішайте інгредієнти з водою до отримання густого тесту. З нього вылепите форми завбільшки з сірникову коробку. Нанизайте їх на дріт. Сушіть спочатку в тіні, а потім — на сонце. Обпаліть, як глину, в печі.

Наведіть по одному в кожну клітину з кроликами. Вони самі навчаться гризти брикет в тій кількості, яка потрібна організму.

Ацидофілус

Кролики не відрізняються міцним здоров’ям, ШКТ — їх слабке місце. Часто зустрічається у цих тварин шлунково-кишковий стаз, коли шлунок перестає працювати і особина гине.

Ацидофілус — це комплекс корисних лактобактерій. Він допомагає перетравлювати їжу в товстому кишечнику і захищає від шкідливих бактерій, зростання яких призводить до здуття, діареї та інших неприємностей.

Допоможе цей препарат і при прийомі антибіотиків, коли знищується вся мікрофлора кишечника.

Що таке цекотрофы, навіщо потрібні і де дістати?

Цекотрофы — це первинний кал кролика. Має довгасту форму, часто нагадує гроно винограду з-за злиплих катишків. Колір варіюється від світло-зеленого до чорного. Запах неприємний, кислий.

Утворюється цей кал в спеціальному відсіку сліпої кишки, який є тільки у зайцеподібних. Тому не плутайте цекотрофы з звичайним калом.

Зазвичай кролики поїдають цекотрофы з віку 20 діб відразу, як вони виходять з організму. Таким чином вони повторно засвоюють вітаміни і мінерали. Без цього тварини страждали б авітамінозом.

Якщо цекотроф занадто багато, звір не з’їдає їх, значить ви перекармливаете кролика зерновими. Приберіть з раціону злаки на пару днів, залишивши воду, гілки та сіно.

Другою причиною можуть стати глисти. Проведіть боротьбу з паразитами і все нормалізується.

Переваги і недоліки вигодовування кроленят людиною

Штучне вигодовування кроленят має свої позитивні і негативні сторони.

Як вигодувати кроленят без кролиці: замінники молока, підживлення, догляд за новонародженими | Господарство 5

До переваг належать:Як вигодувати кроленят без кролиці: замінники молока, підживлення, догляд за новонародженими | Господарство 6

 • Звикаючи до замінників молока, кролики невибагливі до їжі.
 • Хороший апетит веде до збільшення ваги і росту особин.
 • Режим харчування підлаштовується під людини та його можливості.

Недоліки штучного вигодовування:Як вигодувати кроленят без кролиці: замінники молока, підживлення, догляд за новонародженими | Господарство 7

 • Поживна цінність, склад вітамінів і мінералів в замінниках значно нижче, ніж в натуральному молоці кролиці.
 • Неможливість передачі антитіл, а значить ослаблений імунітет потомства.
 • Складність привчання до соски.
 • Можливі травми кроленяти при годуванні.
 • Постійне перебування людини поруч з малюками для турботи і догляду.

Догляд за кроленятами

Чим раніше кроленята залишилися без матки, тим більш складний догляд їм потрібен. Умови утримання і режим годування вимагають від людини великої відповідальності та самовіддачі.

Освітлення і тепло

Новонароджені кролики вимагають особливого догляду, увагу слід звернути на освітлення і тепло при вирощуванні малюків.

У клітці обов’язково має бути місце, куди не дістають сонячні промені. Пряме сонячне випромінювання небезпечно для звірят. Денне освітлення повинне бути приглушеним, а вночі світло рекомендується вимикати.

Кроленятам повинно бути тепло. Для цього спорудити гніздо з пуху дорослих кроликів або покладіть в клітку грілку. Оптимальною вважається температура, коли руці людини комфортно, а не гаряче.

Гігієна

Чистота при догляді за кроленятами необхідна, адже без імунітету вони мають більшу сприйнятливість до мікробів і бактерій.

Посуд і соски перед використанням прокип’ятіть. Суміші готуйте перед годуванням, згідно інструкції. Молоко зберігайте в холодильнику не більше 3 діб.

Перед процедурою годування помийте руки з милом без ароматизаторів і насухо витріть рушником. Після годування очистіть малюків від залишків їжі і випорожнень.

Масаж живота

Спорожнення кишечника і сечового міхура вимагає особливої уваги, адже малюки не вміють з цим справлятися.

Самка перед годуванням вилизує кроленяти, натискаючи на живіт мовою, просуваючись від пупка до задніх лапок. Таким чином вона заставляє кишечник і сечовий міхур випорожнитись.

Людині, який замінює кроленятам мати, не можна забувати про цю процедуру. Інакше сечовий міхур лопне.

Перед кожним годуванням необхідний масаж живота кроленяти вологою м’якою ганчіркою або шматочком вати.

Цю маніпуляцію завершують, коли потомству більше 14 діб.

У здорових кроленят пружний живіт і злегка опуклий. Якщо він впалый, то це ознака проблем ШКТ.

У відео нижче заводчик наочно показує, як проводити масаж живота у кролика перед годуванням:

Догляд за осиротевшими кроленятами вимагає від людини багато сил, навичок і терпіння. Тільки так вони виживуть і виростуть гарними здоровими особинами.