Які кульові крани краще для системи опалення | Утеплення

.

Зміст:

  • Конструкція кульового крана
  • Види кульових кранів
  • Рекомендації по вибору кульового крана
  • Висновок

Для виконання регулювання, обслуговування або ремонту опалювальних систем в них застосовується різна трубопровідна арматура. На сьогоднішній день особливу популярність придбали кульові крани для опалення як найбільш прості і надійні пристрої для перекривання теплоносія. На сучасному ринку вони представлені в широкому асортименті, що часом ускладнює вибір потрібного виробу. Завдання даної статті – допомогти розібратися, які кульові крани варто купувати для монтажу опалення в приватному будинку або квартирі.

Конструкція кульового крана

Неможливо підібрати якісну арматуру, не розбираючись в її конструкції, тим більше що пристрій кульового крана дуже просте. Корпус виробу виконується із спеціальної водопровідної латуні (марка ЛС 59-1 або закордонна CW N 617) методом гарячого штампування з двох заготовок. Останні виготовляються методом лиття, а після спресовуються разом. Потім корпус проходить механічну обробку і нікелювання.

Всередині корпуса знаходиться куля з нержавіючої полірованої сталі, в ньому зроблено канал для протоку води. В якості ущільнювальних елементів і одночасно підшипників ковзання застосовуються сідла і шайби з фторопласту (як варіант – з тефлону). До кулі прикріплений обертовий шток, що виходить назовні через отвір з ущільнювальним кільцем. На кінець штока встановлюється рукоятка у вигляді важеля або «метелики». Нижче на схемі зображено кульовий кран в розрізі:

Корпус виробу за типом приєднання проводиться в двох виконаннях: муфтовом і фланцевому. Муфтове виконання передбачає наявність зовнішньої або внутрішньої трубної різьби для сполучення з іншими елементами системи. У другому випадку корпус крана забезпечений фланцями, що прикручуються до відповідної частини болтами. Арматура у фланцевому виконанні завжди коштує дорожче, ніж з різьбами.

Багато хто помилково вважають, що вентилі роблять на фланцях тоді, коли їх діаметр занадто великий, щоб закручувати їх по різьбі. Насправді фланцями забезпечуються крани високого тиску, оскільки таке сполучення надійніше, ніж різьбове. При цьому прохідний діаметр виробу може бути і невеликим.

Види кульових кранів

Описане вище пристрій крана і принцип його роботи однакові для всіх видів виробів. Різновиди кульових вентилів виникли в результаті додавання в конструкцію різних корисних елементів, що розширюють функціональні можливості крана. Єдине виключення — триходовий кран кульовий, в ньому корпус має не 2 відводу, а три. Даний елемент не просто перекриває теплоносій, а перерозподіляє його потоки і може служити змішувальним вузлом.

Всі інші функціональні елементи, що доповнюють конструкцію крана, зазначені в переліку:

  • штуцер для зливу води;
  • з’єднання з накидною гайкою (американка);
  • кран Маєвського (голчастий клапан);
  • сітчастий фільтр;
  • різні типи приводів для обертання штока.

Коли потрібно спорожнити одну гілку системи опалення, радіатор або котлової контур, правильніше всього в схемі передбачити кран зі штуцером. Завдяки йому для проведення ремонтних або інших робіт не доведеться спускати воду з усієї системи. Це дуже зручно і в тому випадку, коли потрібно зняти батарею для промивки. Досить перекрити теплоносій і відкрутити пробку штуцера, підставивши під нього ємність потрібної місткості. Нижче на малюнку представлений кульовий кран з американкою і штуцером для спорожнення:


Треба зазначити, що під терміном «кульовий кран зі штуцером» розуміється також і звичайний вентиль з можливістю приєднання поливального шланга.

Щоб видалити повітряні пробки з проблемних ділянок мережі, у схемі застосовується голчастий кран для системи опалення. Це всім добре знайомий клапан Маєвського для ручного випуску повітря, поєднаний з кульовим краном. Не можна сказати, що даний виріб часто застосовується, але в деяких випадках воно просто незамінне. Наприклад, коли повітряні пробки виникають на горизонтальних трубопроводах, прокладених у найвищих точках системи.

Коли в складних схемах опалення потрібно автоматизувати роботу запірної арматури, у них використовується такий виріб, як кульовий кран з електроприводом. Його завдання – по команді електронного блоку управління відкрити або закрити потік рідини, або направити його по іншому шляху. В таких кранах конструктивно передбачається майданчик для монтажу приводу, покликаного обертати шток з кулею.

У змішувальних вузлах, де потрібно забезпечити поділ чи об’єднання потоків в необхідних пропорціях, ставляться триходові крани з сервоприводом. Їх відміну від електричних механізмів в тому, що пристрій може повільно повертати шток і зупинятися в необхідній позиції по команді контролера чи термостата. Тоді потоки перекриваються частково, зливаючись на виході в один.

Рекомендації по вибору кульового крана

Тепер, коли ми розібралися, для чого призначений той чи інший вид кульового крана, можна приступати до його вибору. Слід пам’ятати, що даний вид арматури не використовується для регулювання кількості води, а виконує лише запірні функції. Виняток – пристрої з сервоприводами. Конкретний вибір крана краще здійснювати, знаючи робочі параметри теплоносія. Якщо такої інформації немає, то достатньо знати, що для систем приватних будинків цілком достатньо арматури в муфтовом виконанні з робочим тиском до 10 Бар і температурою до 120 ºС.

Якщо мова йде про централізованих мережах, то для опалення краще використовувати кульові крани робочим тиском до 16 Бар і вище. З підбором арматури для центрального теплопостачання потрібно бути обережніше і передбачати пристойний запас по тиску. Причина – непередбачувані стрибки параметра внаслідок гідроударів.

Окремо дамо застереження про підробки, якими заповнені всі сантехнічні ринки. Китайський дешевий кран робиться з силуміну, він дуже крихкий і часто не витримує навіть затяжку ключем. Крім того, матеріал схильний до електрохімічної корозії, знищує його за пару років. При цьому розпізнати підробку стало дуже важко. Єдина рекомендація на цю тему: купуйте арматуру у перевірених людей або в перевірених магазинах, навіть якщо вибираєте невеликий кран для радіаторів опалення.

Висновок

Підбираючи кульовий клапан, варто відмовитися від дешевого продукту – це перше. Друге: не нехтуйте виробами вітчизняних виробників, які трохи дорожче, але зате виготовляються з латуні. При цьому не забувайте порівняти технічні характеристики пропонованих вентилів з параметрами теплоносія.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.