Який газовий котел краще – настінний чи підлоговий? | Утеплення

.

Зміст:

 • Види газових котлів
 • Переваги і недоліки настінних котлів
 • Переваги і недоліки підлогових котлів
 • Турбований або димохідний?
 • Одноконтурний або двуконтурний?

Природний газ був і донині залишається основним енергоносієм, використовуваним для обігріву приватного житла як у країнах Західної Європи, так і на пострадянському просторі. В силу цього асортимент опалювального газового обладнання на сучасному ринку надзвичайно широкий. У домовласника, який прийняв рішення придбати такий джерело тепла, відразу виникають проблеми з вибором. Постає цілий ряд питань, — який газовий котел краще обрати для приватного будинку — настінний чи підлоговий? Димохідний або турбований? З одним контуром або двома? Відповіді на ці питання можна відшукати в даній статті.

Види газових котлів

Вибір джерела тепла в кожному конкретному випадку залежить від безлічі індивідуальних умов. Але перш ніж давати рекомендації, систематизуємо всю інформацію по газовим котлам, розподіливши їх за видами. Отже, за способом установки теплові агрегати діляться на 2 групи:

 • підлогові;
 • настінні.

За принципом роботи газові котли опалення пропонуються наступних видів:

 • димохідні (інакше – атмосферні);
 • турбовані (або наддувні);
 • конденсаційні.

У наведеному списку види агрегатів наведені у порядку зростання ефективності, а значить, і економічності. ККД найпростіших димохідних теплогенераторів, що не залежать від електрики, ледь досягає 88-90%. Ефективність наддувних котлів вище – до 94%, а виграють тут самі високотехнологічні конденсаційні апарати, чий ККД може досягати 98%. Варто взяти на замітку, що в тій же послідовності зростає і ціна обладнання.

Джерела тепла, що діють тільки на систему обігріву будівлі, вважаються одноконтурними. Якщо ж конструкцією апарата передбачено приготування води для потреб ГВП, то він є двоконтурним. Крім того, обладнання може мати ту чи іншу ступінь автоматизації і функціональності, але на цьому ми зупинятися не будемо, а трохи систематизуємо інформацію, щоб полегшити вибір газового котла.

Підлогові теплогенератори – це найчастіше одноконтурні атмосферні котли великої потужності, можуть бути незалежними. Є і моделі з закритою камерою згоряння (турбовані), а також конденсаційні, але зазвичай вони мають потужність понад 100 кВт. Настінні агрегати, навпаки, в основній масі – наддувні або конденсаційні, дуже часто – двоконтурні. Максимальна потужність лінійки котлів будь-якого виробника не перевищує 150 кВт. Як водиться, з будь-якого правила є винятки, які тут не враховуються.

Переваги і недоліки настінних котлів

Розглянемо настінні джерела тепла стосовно до різних умов експлуатації. Для початку розберемо переваги:

 • турбовані газові настінні котли потужністю до 35 кВт досить компактні і володіють невеликою вагою (до 70 кг). З цієї причини їх можна розмістити у будь-якому технологічному приміщенні, спеціальну кімнату виділяти не обов’язково;
 • з метою спрощення обв’язки агрегати оснащені вбудованим циркуляційним насосом, розширювальним баком (а то і двома – для ГВП), приладами контролю і автоматики. Практично всі виробники пропонують модифікації з контуром для нагріву води;
 • оскільки майже всі настінні котли – турбовані, їм не потрібно традиційний повноцінний димар і відбір повітря з приміщення. Досить вивести коаксіальну трубу на вулицю прямо через стіну;
 • з тієї ж причини теплогенератори потужністю до 100 кВт економічніше підлогових.

В діапазоні малих потужностей настінні і підлогові газові котли можуть конкурувати між собою лише за одним критерієм – ціною. Підлогові обійдуться дешевше, так як мають не таку багату комплектацію. До речі сказати, «повний фарш» настінних агрегатів нерідко грає злий жарт з їх власниками. Справа в тому, що апарат в буквальному сенсі нашпигований різними деталями і функціональними елементами, які час від часу починають «вередувати». Із-за складності конструкції провести ремонт на дому практично неможливо.

Ще один недолік полягає в великій масі потужних настінних обігрівачів. Наприклад, модель VIESSMANN Vitodens 200W з тепловою потужністю 32-150 кВт важить 130 кг, що робить її підвіс до стіни вельми проблематичним. Не кожна будівельна конструкція витримає таке навантаження, знадобиться спеціальне кріплення.

І останнє. Перш ніж купувати настінний котел в приватний будинок, слід запам’ятати, що вбудований всередині циркуляційний насос працює завжди і вимкнути його, не втручаючись у схему, неможливо. Це може створити труднощі для нормальної інтеграції апарату в топкову, де вже є інші котли і окремі насоси.

Переваги і недоліки підлогових котлів

Спочатку про переваги підлогових агрегатів. Ось їх перелік:

 • існує безліч димохідних моделей, чия робота не залежить від електрики. Це самий надійний котел для приватного будинку, знаходиться в районі з ненадійним електропостачанням;
 • конструктивно теплогенератор більш простий і надійніше своїх «побратимів», підвішуваних на стіну.
 • джерела тепла малої потужності необов’язково розташовувати в котельній, їх можна ставити в будь-якій кімнаті, де є хороший димохід;
 • стаціонарну версію простіше пов’язати з іншими котельнями установками, використовуючи окремі циркуляційні насоси.
 • коли потрібна велика теплова потужність і істотний витрата води для потреб ГВП, підлоговий газовий котел – це найкраще рішення.

Щодо монтажних робіт. Не можна сказати, що встановити стаціонарний агрегат обійдеться дорожче, ніж підвісити і підключити настінний. Адже в останньому випадку потрібно виконати роботи по обробці приміщення або зборці шафи. Так що все залежить від індивідуальних умов.

Атмосферні теплогенератори, що розміщуються на підлозі, вимагають наявності димоходу, це їх основний недолік. Якщо за вартістю котел обійдеться дешевше підвісного, то пристрій димохідної труби перекриє цю різницю з лишком. Висновок наступний: коли в будинку вже є димова шахта, то можна купувати атмосферну стаціонарну модель. Якщо ж димоходу немає, то варто підібрати турбовану версію – підлогову або підвісну, в залежності від необхідної потужності.

Турбований або димохідний?

Як вже було сказано вище, при наявності повноцінного димоходу з хорошою тягою має сенс придбати звичайний тепловий агрегат. Причина одна – зменшення загальної вартості організації опалення будинку. Атмосферний одноконтурний котел вийде дешевше наддувного, хоча і трохи програє йому по економічності. Але, як показує практика, різниця ККД цих двох джерел тепла величиною близько 4% у реальному житті зовсім непомітна. Адже на витрату газу впливає безліч різних чинників крім ефективності.

Перевага теплогенератора з закритою камерою згоряння не тільки в простоті пристрою димоходу. Хоч турбований котел коштуватиме і дорожче звичайного, він незрівнянно краще в плані зручності експлуатації. Подібні апарати здатні підтримувати температуру в будівлі за допомогою виносних датчиків – кімнатних або погодозалежним, а також змінювати її у різний час доби. Єдиний серйозний недолік котла з наддувом – залежність від електроенергії. При її відключенні агрегат автоматично зупиниться, що взимку неприпустимо. З-за цього для опалення приватного будинку краще вибрати обладнання з блоком безперебійного живлення.

Одноконтурний або двуконтурний?

Гаряче водопостачання необхідно в будь-якому будинку, особливо в холодну пору року. Питання в тому, як правильно і найбільш економічно отримувати цю воду. Тут все залежить від максимальної витрати у мережі ГВП, кількості споживачів та одночасності їх роботи. Двоконтурні теплогенератори з проточним теплообмінником актуальні в тому випадку, коли треба забезпечити 2-3 споживача при одночасному включенні не більше 2 кранів.

А що робити, якщо витрату і кількість споживачів більше? Для цього є джерела тепла з вбудованим або виносним накопичувальним баком. Тоді протягом певного відрізка часу ємність забезпечить досить велика кількість гарячої води, приготовленої заздалегідь. Тривалість цього відрізка безпосередньо залежить від місткості бака.

Як не дивно, щоб подавати велику кількість гарячої води, тому не потрібне використання двоконтурних котлів. Навпаки, слід придбати і встановити потужний одноконтурний теплогенератор і бойлер непрямого нагріву. Подібна схема набирає все більшу популярність, оскільки дозволяє без проблем отримувати потрібну кількість гарячої води, хоча початкові вкладення в обладнання досить високі.

Не можна сказати однозначно, який з котлів краще на всі випадки життя, багато що залежить від умов експлуатації і побажань користувача. Наприклад, високотехнологічні настінні котли більше підходять для квартир та невеликих будинків, хоча можуть застосовуватися і в котеджах з кількома поверхами. У свою чергу, стаціонарний агрегат – це символ надійності і добротності, але для квартири він абсолютно не підійде.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.