Запобіжний клапан для бойлера непрямого нагріву з ручкою спуску, установка, регулеровка | Утеплення

.

Зміст:

 • Як працює запобіжний клапан?
 • Рекомендації по вибору
 • Поради по монтажу
 • Як відрегулювати запобіжний клапан?
 • Висновок

Всім відомо, що вода при нагріванні розширюється в об’ємі. Його приріст складе приблизно 3-4% при нагріванні від 10 до 80 ºС. На практиці це означає, що об’єм води 50 л зросте ще на 1.5 л. В закритому просторі накопичувального водонагрівача тиск неминуче зросте до критичного і може призвести до його руйнування. Компенсувати розширення покликаний запобіжний клапан для бойлера, про нього і піде мова в даній статті.

Як працює запобіжний клапан?

Конструктивно клапан являє собою корпус з латуні, в якому вбудовані 2 пружини з тарілчастими запірними елементами. Перша встановлена всередині проточного каналу і виконує функцію зворотного клапана, не пускаючи воду з бойлера назад в подаючий трубопровід. Нижче на схемі показано, як влаштований найпростіший запобіжний клапан з ручкою спуску:

Під впливом тиску у водопроводі пружина стискується і тарілчастий елемент пропускає воду в бак. Після наповнення тиск з обох сторін зрівнюється і пружина повертає тарілку в закрите положення. Якщо тиск у мережі стане надто низьким або зникне у зв’язку з відключенням, водонагрівач залишиться заповненим, оскільки клапан не випустить воду назад.

Друга пружина підвищеної жорсткості знаходиться на відвід, її завдання – скидати воду в разі перевищення певного тиску. Це відбувається просто: сила тиску, що виникає в прямому трубопроводі, долає жорсткість пружини, вона стискається і тарілчастий запірний елемент відкриває прохід рідини до скидного штуцера. Значення тиску, при якому спрацьовує запобіжний клапан із зворотного заслінкою, визначається силою пружності пружини і настроюється в заводських умовах.

По суті, клапан поєднує в собі 2 пристрої і є обов’язковим атрибутом кожного накопичувального нагрівача. Його основні функції:

 • не допускати перевищення тиску в баку бойлера шляхом скидання зайвої води, захищаючи його від руйнування;
 • захист водонагрівача від високого тиску, що може виникнути на вході з водопровідної мережі;
 • захист від гідроударів, що трапляються в централізованих мережах водопостачання;
 • не дозволяти воді йти з ємності, коли тиск в мережі знижується або зникає зовсім.

Рекомендації по вибору

Зазвичай електричні водонагрівачі комплектуються запобіжними клапанами. Але нерідкі ситуації, коли потрібна окрема покупка і установка клапана, в тому числі і для бойлера непрямого нагріву.

Головним критерієм, за яким здійснюється вибір пристрою, є максимально допустимий робочий тиск водонагрівача. Його значення можна відшукати серед технічних характеристик, зазначених у паспорті виробу.

Важливо. При виборі клапана не можна орієнтуватися на тиск у водопровідній мережі, воно може коливатися в дуже широкому діапазоні. За основу потрібно брати тільки паспортні дані бойлера.

На сучасному ринку різні виробники пропонують клапани з тиском спрацьовування від 6 до 10 Бар, при цьому крок налаштувань становить 0.5 Бар. Щоб вже зовсім перестрахуватися, можна підібрати запобіжний елемент, чиє тиск спрацьовування на 0.5 Бар нижче максимально допустимого, прописаного в документації водонагрівача.

В цьому відношенні вибір запобіжного клапана для бойлера непрямого нагріву нічим не відрізняється від підбору обладнання для звичайного електричного водонагрівача, адже фізичні принципи розширення рідини скрізь діють однаково. Єдине, що можна порадити – це придбати для непрямого нагрівача клапан із можливістю регулювання критичного тиску. Але такі вироби коштують дорого, а їх застосування не завжди доцільно.

Важливо. Не переплутайте клапан для ГВП з схожим пристроєм для опалення. Останні розраховані на більш низький тиск і не призначені для постійного скидання води.

Поради по монтажу

Скидний запобіжний клапан встановлюється на підвідної лінії холодної води до бойлера у відповідності з рекомендаціями:

 • між клапаном та водонагрівачем не можна ставити запірну арматуру, тільки американку для від’єднання труби;
 • необхідно провести шланг з запобіжного клапана до найближчого зливу в каналізацію;
 • для зручного спорожнення ємності між клапаном і водонагрівачем можна змонтувати трійник з кульовим краном на відвід. Як це правильно зробити, показано на фото:

Важливо. Не можна замість клапана запобіжного ставити звичайний зворотний, як це роблять деякі користувачі. Зворотний клапан не захищає водонагрівач від високого тиску, а лише утримує воду всередині бака. Як не можна виконувати обв’язку котла, показано нижче на фото:

Зазвичай при монтажі проблем не виникає, операція і справді нескладна. А ось подальша експлуатація, коли постійно капає з запобіжного клапана, викликає безліч запитань користувачів. Треба розуміти, що режим роботи, при якому з скидного штуцера періодично прокопує вода, вважається абсолютно нормальним, для того і потрібно трубка, яка відводить її в каналізацію.

Ненормально, коли з патрубка весь час тече або не капає ніколи. Відсутність крапель може свідчити про несправність клапана, тому рекомендується періодично примусово стравлювати трохи води з допомогою рукоятки.

Примітка. Відсутність прокапывания води не завжди говорить про несправності запобіжного пристрою. В автономних системах водопостачання з насосною станцією тиск не перевищує 3 Бар і клапан може капати дуже рідко, так, що ви цього й не помітите.

Причин, чому постійно тече запобіжний клапан, може бути дві:

 • несправність виробу;
 • занадто високий тиск у мережі водопостачання.

У першому випадку допоможе установка нового клапана. А ось міняти його на пристрій з більш високим порогом спрацьовування буде помилкою, ви піддасте небезпеки руйнування свій електронагрівач або бойлер непрямого нагріву. Тут є 2 способи: знехтувати і платити за зайву витрату води або додатково встановити на вводі в будинок понижуючий регулятор тиску.

Як відрегулювати запобіжний клапан?

Насправді всі ці пристрої мають заводську преднастройку, змінювати яку не допускається, так і в більшості конструкцій неможливо. Тим не менше, існують клапани з регулювальним гвинтом, його закручування або викручування змінює силу стискання пружини, а значить, і поріг спрацьовування вироби. Але пам’ятайте, що змінивши положення гвинта в ту або іншу сторону, ви встановили нове критичне тиск дуже приблизно, а це ненадійно в плані безпеки.

Правильний шлях – це регулювання запобіжного клапана методом підбору паспортного тиску і ніяк інакше. Виняток – регульовані пристрої з нанесеною шкалою, але їх ставити немає сенсу, оскільки максимальний робочий тиск бойлера – величина незмінна. А тому – купуйте та монтуйте якісні вироби у відповідності з технічними вимогами і вони будуть справно служити тривалий час.

Висновок

Запобіжні клапани для бойлерів різних типів служать засобами безпеки і обов’язкові до встановлення. Тут важливо правильно підібрати елемент тиску і дотримати всі рекомендації по монтажу. Перевірку працездатності клапана і його обслуговування стоїть проводити разом з промиванням бака, а при необхідності вчасно його міняти.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.